Bush uyardı, Müşerref 15 Şubat'ta seçime gidiyor

Pakistan'da geçen cumartesi ikinci darbe niteliğinde olağanüstü hal ilan eden general Pervez Müşerref, önceki akşam bizzat ABD Başkanı George W. Bush'tan çok sert uyarı telefonu almasının ardından...

İSLAMABAD - Pakistan'da geçen cumartesi ikinci darbe niteliğinde olağanüstü hal ilan eden general Pervez Müşerref, önceki akşam bizzat ABD Başkanı George W. Bush'tan çok sert uyarı telefonu almasının ardından, Milli Güvenlik Konseyi'ni toplayıp şu açıklamayı yaptı: "Genel seçim 15 Şubat'ta yapılacak. Bu benim taahüdümdür." Bir hükümet sözcüsü de, Müşerref'in mecliste bir dönem daha başkan seçilmiş olması yüksek mahkemede onayladığında genelkurmay başkanlığını bırakacağını söyledi. Olağanüstü hali mahkemenin olumsuz yönde beklenen kararını açıklaması arifesinde ilan eden Müşerref, muhalif başyargıç İftihar Çaudri'yi de görevden almıştı.
Önceki akşam Bush Müşerref'e "Anlaması kolay bir mesajım var: ABD senin seçimleri vaktinde yapmanı ve üniformanı çıkarmanı istiyor. Aynı zamanda hem devlet başkanı hem genelkurmay başkanı olamazsın" uyarısı yaparken, dün Beyaz Saray normal halde ocak için planlanan seçim için rötarlı da olsa tarih belirlenmesini 'İyi bir şey' diye niteledi. Ancak ABD destekli eski kadın başbakan Benazir Butto, "Bu vaat çok muğlak. Seçim tarihinin yanı sıra 15 Kasım'da üniformasını çıkarmasını istiyoruz" dedi.
Müşerref'e demokrasiye dönmezse İslamabad'a uzun yürüyüş yapacaklarını belirterek ültimatom veren Butto'nun Pakistan Halk Partisi de Müşerref'in hışmına uğradı. Önceki gece tutuklanan 800'den fazla parti-linin bir kısmı dün bırakıldı. Butto bugün de Ravalpindi'de miting planlıyor. (afp, bbc)