Bush ve Blair'e uyarı: Emperyal hevesi bırak

Amerika'da George W. Bush, Britanya'da ise Tony Blair hükümetleri 11 Eylül sonrası süreçte dünya çapında militarist politikaların öncüleri olurken, halkları bu 'emperyal heveslerden' hoşnutsuz.

LONDRA/WASHINGTON - Amerika'da George W. Bush, Britanya'da ise Tony Blair hükümetleri 11 Eylül sonrası süreçte dünya çapında militarist politikaların öncüleri olurken, halkları bu 'emperyal heveslerden' hoşnutsuz. YouGov'un 26-28 Mart'ta 2 bin kişiyle yaptığı ankete göre, Britanyalılar 'ülkelerinin küresel askeri rolünün azaltılması ve sıkletinin üzerinde bir rol üstlenmeye girişmemesi gerektiğine' inanıyor.
'Ordu aşırı ortada'
Britanya halkının yüzde 65'i, ülkelerinin askeri olarak dünya çapında 'zaten fazla ortada olduğunu' ve 'sahip olduğundan daha fazla askeri güç hedeflememesi gerektiğini' düşünüyor. Ordunun 'aşırı şekilde ortada olduğuna' inananların oranı ise yüzde 84'ü buluyor. Yüzde 55'lik bir kitle de 'Londra ekonomik ve askeri gücüne denk düşmeyen şekilde küresel çapta rol üstlenmeye kalkmamalı' görüşünü dile getiriyor. Irak'taki askerlerin çekilmesini arzu edenlerin oranı yüzde 59, Afganistan'dan çekilmeyi isteyenlerin oranı da yüzde 53'ü buluyor.
'Dış siyaset zarar veriyor'
Britanya'nın müttefiki ABD'deki bir araştırma ise Amerikalıların da ülkelerinin izlediği dış politikadan gittikçe daha çok endişe duyduğunu gösterdi. Foreign Affairs ve Public Agenda'nın araştırmasına göre, Amerikan halkı uluslararası sorunların askeri çözümüne artık daha az sıcak bakarken, ABD'nin dünyadaki imajından da giderek daha çok kaygılanıyor.
Irak'tan çekilmeye gittikçe daha çok destek veren ABD'lilerin yüzde 84'ü, 'uluslararası sorunlarda gelişmeler ABD aleyhine dönecek' fikrinde. Yüzde 82'lik kitle de 'Dünya ABD ve halkı için daha tehlikeli oldu' diye düşünüyor. Halkın yüzde 75'i, 'ABD'nin dünya lideri olarak daha barışçı ve müreffeh dünya kurmakta işini iyi yapmadığına' inanıyor. İran'a askeri müdahaleye sıcak bakanların oranı ise sadece yüzde 8.