Bush, yalanla adaleti yanıltan Libby'yi affetti

CIA ajanı Valerie Plame'nin işgal öncesi Irak'ın Nijer'den uranyum aldığı iddiasının yalan olduğunu ortaya çıkaran diplomat eşi yüzünden kimliğinin ifşası davasında...

WASHINGTON - CIA ajanı Valerie Plame'nin işgal öncesi Irak'ın Nijer'den uranyum aldığı iddiasının yalan olduğunu ortaya çıkaran diplomat eşi yüzünden kimliğinin ifşası davasında, adaleti engellemek ve yalan ifade vermekten 2.5 yıl hapis cezası alan Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin eski danışmanı Lewis Libby paçayı yırttı. ABD Başkanı George W. Bush, yeterince bedel ödediğini savunup Libby'nin hapis cezasını kaldırdı.
"Jüri kararına saygı duyuyorum ama verilen ceza aşırı" diyerek Libby'nin işi ve şöhretini yitirip ağır bedel ödediğini öne süren Bush, cezanın asıl soruşturma konusu olan İstihbarat Kimliklerini Koruma Yasası'nı ihlalden verilmediğini ekledi. Yönetimin 'günah keçisi' Libby, Bush'un müdahalesi sonucu şartlı tahliye ile iki yıl gözlem altında kalıp 250 bin dolar para cezası ödeyecek.
Mahkemenin 14 Haziran'daki kararının ardından gelen affa Plame'nin emekli büyükelçi eşi Joseph Wilson, "Bush'un suçu örtbas çabasının parçası olduğunu gösteriyor. Aileme ihanetten özür borçlular" tepkisi verirken, Başsavcı Patrick Fitzgerald, Bush'a katılmadığını söyledi. Demokratların hep bir ağızdan "Rezalet. Beyaz Saray'ın muhalifleri susturma ve istihbaratı çarpıtmadan ötürü hesap verebileceğine ilişkin umut ışığı söndü. Halkın güvenine ihanet" diye çıkışması üzerine, Bush, Libby'yi tümüyle başkanlık affı kapsamına alıp her tür yükümlülükten kurtarabileceği tehdidini savurdu.
Bush yalanı kullanmıştı
Wilson, 2002'de Irak'ın uranyum edindiği iddiasını araştırmak üzere Nijer'e yollanmış ama bunun doğru olmadığı raporuyla dönmüştü. Ancak Bush, Ocak 2003'teki Ulusa Sesleniş'inde bu iddiayı kullanmıştı. Wilson da temmuzda New York Times'daki makalesinde Irak tehdidini abartmak için istihbaratın çarpıtıldığını ifşa edince, başta Libby olmak üzere Bush yönetimi yetkilileri kendisini küçük düşürmek için basına eşinin CIA ajanı olduğunu sızdırmıştı. (Dış Haberler)