Bush yönetimi Körfez'e yığınağı artırıyor

İran ve Suriye'yi hedef alan yeni Irak stratejisinin ilk hamlesini Erbil'de İranlı diplomatları esir alıp bir diplomatik savaşın pimini çekerek yapan Bush yönetimi ikinci adımda Körfez'e Patriot füzeleriyle yüklü hava taburu ile John C. Stennis uçak gemisini gönderiyor.

TAHRAN/BAĞDAT - İran ve Suriye'yi hedef alan yeni Irak stratejisinin ilk hamlesini Erbil'de İranlı diplomatları esir alıp bir diplomatik savaşın pimini çekerek yapan Bush yönetimi ikinci adımda Körfez'e Patriot füzeleriyle yüklü hava taburu ile John C. Stennis uçak gemisini gönderiyor.
Üst düzey bir Amerikalı yetkili, Basra Körfezi'ndeki USS Eisenhower uçak gemisinin yanına Bremerton'da konuşlu John C. Stennis uçak gemisi ve Patriot füzeleriyle donatılmış hava taburu sevk edileceğini kaydetti. "Aylarca sürecek bir süreçten söz ediyorum" diyen yetkili, "İkincisi sadece güç gösterisi yapmayacak, operasyonlara destek verecek" vurgusu yaptı. Yetkili, Patriotların amacının müttefikleri korumak olduğunu, en önemli tehdidin İran'dan geldiğini ekledi. ABD, böylece 2003'ten beri bölgede ilk kez iki hava-deniz grubu bulunduracak.
Zebari ABD'yi yalanladı
Süleymaniye'deki 'çuval olayını' anımsatan ABD ordusunun Erbil'deki İran diplomatik temsilciliğine baskınının gerilimi de sürüyor. Tahran, iki helikopter desteğinde iki Humwee dolusu özel timlerin, ses bombası atıp girdikleri binanın içini yerle bir ederek altı İranlıyı esir almasını kınadı.
Pentagon ise basılan yerin konsolosluk olmadığı, yakalananların direnişçilerle ilgili olduğu suçlamasını yöneltti. ABD Dışişleri sözcüsü Sean McCormack da İranlıların diplomatik pasaport taşımadıkları için diplomatik dokunulmazlığı olmadığını savunup, "Orası İranlıların işgal ettiği Irak toprağı" dedi. Ama bu ithamı Bağdat bile yalanladı. Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, "Orada İran irtibat bürosu 10 yıldır hizmet veriyor" dedi. Zebari, daha yeni buranın konsolosluğa dönüşmesi anlaşması imzaladıklarını, bunun İran'ın Erbil ve Süleymaniye'de, Irak'ın Meşhed ve Ahvaz'da konsolosluk açılmasını öngördüğünü belirtti. Zebari, esir İranlıların kendi onaylarıyla çalıştıklarını bırakılmaları için uğraştıklarını ekledi.
Zebari, ABD güçlerinin yerel hükümete haber vermeden Erbil Havaalanı'nı da bastığı, Kürt güvenlik güçleriyle çatışmaya ramak kaldığını söyledi. Kürt hükümeti de İranlılara esir alan askerleri çatışmaya girmemek için ancak bir süre durdurabildiklerini duyurdu.
Rusya: Kabul edilemez
Erbil baskınına Rusya da tepki gösterdi. Dışişleri sözcüsü Mikhail Kaminin, "Kesinlikle kabul edilemez. Viyana Sözleşmesi'nin kabaca ihlali" dedi. (Dış Haberler)