Bush'a çekilme baskısı artıyor

ABD'de Kongre'nin kontrolünü ele geçiren Demokrat Parti, Başkan George W. Bush'a karşı Irak'tan çekilme baskısını artırdı. Temsilciler Meclisi dün Irak'tan çekilmeyi...

WASHINGTON - ABD'de Kongre'nin kontrolünü ele geçiren Demokrat Parti, Başkan George W. Bush'a karşı Irak'tan çekilme baskısını artırdı. Temsilciler Meclisi dün Irak'tan çekilmeyi ilk kez bir takvime bağlayan tasarıyı kabul ederek Bush'a meydan okudu. Oylamada, Irak ve Afganistan için ayrılan 124 milyar dolarlık ek savaş bütçesinin 'muharebe güçlerinin Irak'tan Eylül 2008'te çekilmesi koşuluna bağlayan' tasarı, 212'ye karşı 218 evet oyuyla onaylandı.
Önceden de veto tehdidi savurmuş Bush ise "Tasarı, siyasi bir tiyatro. Masama gelirse veto edeceğim" çıkışı yaptı. Tasarının gelecek hafta Senato'da görüşülmesi bekleniyor.
Görevini bırakacak ABD Bağdat Büyükelçisi Zalmay Halilzad ise ülke şiddete saplanmışken gitmekten üzüldüğünü söylese de Kürt bölgesinden umutlu konuştu.
'Şükür ki Kürdistan'da acı yok'
Erbil'de dün bir tesis açan Halilzad, Kuzey Irak'a 'Kürdistan' deyip ülkenin geri kalanı için 'parlak örnek olduğunu' söyledi: "Irak'ın çoğu yerinde acı ve şiddet var ama Allah'a şükür Kürdistan'da yok." Irak'ta başarının liderlerin uzlaşmasıyla mümkün olacağını belirtip Kürt liderliğini 'birlik için çalıştığı' için öven elçi Kerkük'teki statü referandumunu 'Irak'ın iç meselesi' diye değerlendirdi.