Bush'a nispet Latin birliği genişliyor

ABD Başkanı George W. Bush, öfkeli protestolar eşliğinde Latin Amerika turunu dün Meksika'da noktalarken, 'rakip' tura çıkmış Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez...

PORT-AU-PRINCE/MERIDA - ABD Başkanı George W. Bush, öfkeli protestolar eşliğinde Latin Amerika turunu dün Meksika'da noktalarken, 'rakip' tura çıkmış Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, Latin birliğini genişletip Haiti ve Jamaika'yla işbirliği anlaşmalarına imza attı. Jamaika'nın üye olduğu Venezüella'nın ucuz petrol satmasını öngören Petrocaribe anlaşmasına Haiti'yi de katan Chavez, Batı yarıkürenin en yoksul ülkesinin yılda 150 milyon tasarruf etmesinin yolunu açtı. Chavez, sosyal projelere 123 milyon dolar bağışlarken, beş elektrik santralı kurma sözü de verdi. Venezüella lideri, Jamaika'yla da 2009'dan itibaren likit doğalgaz sağlama anlaşması yaptı.
Fidel de telefonda devrede
Chavez, Haiti'de düzenlediği mitingde, halka, "Bush tarihteki en ölümcül imparatorlukla emperyal planları temsil ediyor. Bizse halklarımızın bağımsızlığı için Bolivarcı planın simgesiyiz. Ama bu, Bush'a karşı Chavez sorunu değil" diye hitap etti. Chavez, kadim dostu Küba lideri Fidel Castro'dan da yine müjde getirip "Görüşmelerimize Fidel de telefonla katıldı" dedi.
Bush ise sınıra duvar planı yüzünden protestolarla karşılandığı Meksika'da, Devlet Başkanı Felipe Calderon'la yasadışı göç ve uyuşturucu kaçakçılığını ele aldı. (ap, afp)