Bush'la Chavez'in atışması tam gaz

ABD Başkanı George W. Bush Latin Amerika turu kapsamında Uruguay'dan tek sağlam müttefiki Kolombiya'ya geçip uyuşturucuyla savaş için milyarlarca dolarlık yardımla ihya ettiği sağcı Başkan Alvaro Uribe'yle buluştu.

BOGOTA - ABD Başkanı George W. Bush Latin Amerika turu kapsamında Uruguay'dan tek sağlam müttefiki Kolombiya'ya geçip uyuşturucuyla savaş için milyarlarca dolarlık yardımla ihya ettiği sağcı Başkan Alvaro Uribe'yle buluştu. Sol muhalefet sokağa inerken, Bush sağcı milislerle kurduğu sıkı bağlara gırtlağına kadar batan Uribe'ye desteğini teyit etti. Ama şubatta kendi partisinden sekiz vekille eski gizli polis şefinin 'sağcı milislerle işbirliği' suçundan tutuklanmasıyla sarsılan Uribe'ye, yıllık 700 milyon dolarlık yardımın Kongre'den geçmesi zor.
Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez ise Arjantin'den sonra Bolivya'da da Bush'a 'fırça attı.' Trinidad'da binlerce kişiye seslenen Chavez, müttefiki Evo Morales'in millileştirme politikasına destek verip Bush yanlılarına yüklendi: "Bu vatansızlar Bolivyalı ama bu ülkenin ekmeğini bile sevmiyorlar ve imparatorluk başkanını alkışlıyorlar. Bush, Latin Amerika için kaygılandığını söyleyince, ona ikiyüzlü deyin."