Bush'la Putin ağız dalaşında

Sanayileşmiş sekiz ülkenin liderlerini 6 Haziran'da Almanya'da buluşturacak G8 zirvesi öncesi ABD ve Rusya arasında liderler düzeyinde söz düellosu yaşanıyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in perşembe, ABD'yi 'diktatörlük' ve 'emperyalizmle' suçlaması...

WASHINGTON/MOSKOVA - Sanayileşmiş sekiz ülkenin liderlerini 6 Haziran'da Almanya'da buluşturacak G8 zirvesi öncesi ABD ve Rusya arasında liderler düzeyinde söz düellosu yaşanıyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in perşembe, ABD'yi 'diktatörlük' ve 'emperyalizmle' suçlaması, ABD Başkanı George W. Bush tarafından 'Soğuk Savaş'ı hortlatma' uyarısıyla karşılandı. Putin derhal, "Bizi tepki vermeye siz zorluyorsunuz" yanıtını yapıştırdı.
Rusya liderinin şubattaki Münih Konferansı'ndaki çıkışı sonrası daha ziyade bakanlar ve yetkililerle yürüyen söz düellosu liderler düzeyine yükselirken, son perdeyi Putin açtı. Rus lideri, ABD'nin Doğu Avrupa'ya kuracağı füze kalkanına karşı gözdağı olarak yapılan salı günkü RS-24 balistik füze denemesi sonrası bu yönelimlerinin ABD yönetiminin 'kaba ve akılsız tek yanlı eylemlerine yanıt' olduğunu belirtip, Bush yönetimini 'dikta ve emperyalizm dayatmak' ve 'Avrupa'yı barut fıçısına dönüştürmekle' suçladı. Rusya böylece kalkan retoriğini yüksek tutarken, Putin'i 1-2 Temmuz'da Maine'de ağırlayacağı açıklanan Bush'un önceki akşam gerilimi yatıştırma ve uyarı amaçlı çıkışı geldi. Bush, G8 zirvesini de kapsayan Avrupa turu öncesi yaşlı kıtadan gazetecileri toplayıp Rus lidere "Soğuk savaş bitti. Artık gerçek tehditlerle baş etmemizi gerektiren 21. yüzyıldayız" mesajı yolladı.
'Gelin kalkanı gösterelim'
Avrupa turunda kalkan kurmayı planladıkları Polonya ve Çekya'ya da gideceğini söyleyen Bush, "O (Putin) kalkanın kendisini hedeflediğini düşünüyor. Öyle değil. Rusya düşman değil, dost" vurgusu yapıp, kalkanın müttefiklerini 'İran gibi taa Avrupa'ya ulaşabilecek füzeleri olacak düşman rejimlerden' korumaktan öte işlevi olmadığı iddiasını yineledi:
"Gizleyecek bir şeyimiz yok. Aslında bize katılmak isterseniz memnun oluruz. Rusya'yı tecride çalışmıyoruz. Neden uzmanlarınızla generallerinizi Amerika'ya yollamıyorsunuz. Size kalkan sistemini gösteririz. Şeffaf oluruz." ABD Başkanı diğer yandan Rus demokrasisine dair kaygıları, Baltıklar ve Kosova gibi konularda görüş ayrılıklarını ise teslim etti.
'Peki ya Guantanamo?'
Ama Bush, bütün suçu 'Rusya ile ilişkilerde rekabet olduğu görüntüsü yaratan' medyaya atsa da Rus lideri retoriği düşürmüyor. Putin, Der Spiegel dergisinin G8 zirvesi öncesi 4 Haziran'da yayımlanacak sayısına demecinde, Bush'un kalkanla ilgili teskin çabalarını boşa çıkardı: "Burada mevcut olmayanbir şeye karşı koruma duvarı oluşturulmaya çalışılıyor. ABD planları bizi tepki vermeye zorluyor." Bush yönetimi yüzünden nükleer silah alanında kriz çıkma ihtimalinin büyük olduğunu ekleyen Putin, "Dünyanın stratejik dengesi bozuluyor" vurgusu yaptı. Rusya'daki demokrasiye dair eleştirilere 'gerçek bir demokrat' olduğu yanıtını veren Rus lideri, "Amerika'da işkence yapılıyor. Örneğin Guantanamo'da. Avrupa'da polis yürüyüşçülere gaz kullanıyor" diye ekledi. Putin, 2008 yılında yapılacak seçimde aday olmayacağını belirtse de "Emekli olmak için çok gencim" diyerek ipleri kolayca bırakmayacağını gösterdi. (Dış Haberler)