Bush'tan İran'a Rus nükleer yakıtına destek

Amerikan istihbaratının İran'ın askeri nükleer programını 2003'te durdurduğunu rapor etmesinin ardından Rusya İran'da inşa ettiği Buşehr nükleer santraline yakıt göndermeye başlarken, Bush yönetimi buna destek açıkladı.

WASHINGTON - Amerikan istihbaratının İran'ın askeri nükleer programını 2003'te durdurduğunu rapor etmesinin ardından Rusya İran'da inşa ettiği Buşehr nükleer santraline yakıt göndermeye başlarken, Bush yönetimi buna destek açıkladı. ABD Başkanı George W. Bush, Moskova'nın nükleer yakıt sevk etmesinin İran'ın nasıl uranyum zenginleştirileceğini öğrenmesine gerek bırakmadığını savundu: "Ruslar bunu yapmaya istekliyse ki, ben bunu destekliyorum, o zaman İranlıların uranyumun nasıl zenginleştirildiğini öğrenmelerine ihtiyaçları yok. İranlılar, uranyumu sivil nükleer santral için istediklerini kabul ederse, nasıl zenginleştirildiğini öğrenme ihtiyaçları yok" dedi.
Amerikan istihbarat raporu dikkatlice okuduğunda İran'ın bir tehdit olduğunun anlaşıldığını savunan Bush, "Tutumum değişmedi. İran uranyum zenginleştirmeyi bırakmadıkca barış için tehlike. Birisi silah programına sahip olmuşsa, yarın buna başlamayacağı söylenebilir mi?" dedi. ABD Dışişleri İran'a üçüncü BM yaptırımı çıkarma çabalarını sürdürdüklerini belirtse de, bu aşamadan sonra Rusya ile Çin'in desteğini almaları imkânsız gözüküyor.
Yakıtı üretmeye 'yetkililer'
Hem BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi hem de nükleer silah sahibi olma hakkına sahip ABD, Britanya, Fransa, Rusya gibi ülkeler diğer ülkelere nükleer yakıt satarak piyasayı kontrol ederken, nükleer silah sahibi Pakistan ile İsrail, nükleer enerji kullanan Almanya, Brezilya gibi ülkelerin kendi nükleer yakıtlarını üretmelerine engel bulunmuyor. (Dış Haberler)