Bush'u da keneler ısırmış

Türkiye'de kırım kongo kanamalı hastalığı yüzünden çok can alan keneler, ABD Başkanı George W. Bush'a da musallat olmuş. Bush'un yıllık tıbbi kontrolün ardından sağlığının mükemmel olduğu açıklansa da...

WASHINGTON - Türkiye'de kırım kongo kanamalı hastalığı yüzünden çok can alan keneler, ABD Başkanı George W. Bush'a da musallat olmuş. Bush'un yıllık tıbbi kontrolün ardından sağlığının mükemmel olduğu açıklansa da geçen yıl kene ısırığından kaynaklanan ve ruh sağlığını altüst etme potansiyeli olan Lyme hastalığı tedavisi gördüğü ortaya çıktı.
Deride ortasında kızarıklık bulunan çember şeklinde çökükler
oluşması belirtisi üzerine yapılan araştırmada Bush'un enfekte olmuş keneden bulaşan borrelia burgdorferi bakterisinin yol açtığı Lyme hastalığına yakalandığı saptanmış. Beyaz Saray, Bush'un doku değişikliği başlangıcı dışında belirti göstermediğini ve standart tedaviyi gördüğünü açıkladı.
Pek çok insan muzdarip
Kene ya da köpekten bulaşan, erken teşhis edilirse antibiyotikle tedavi edilebilen Lyme hastalığı, aksi halde romatizma, kireçlenme, eklem iltihabı ve kalp rahatsızlığına uzanan fiziksel sorunlara ve ağır depresyon, intihar girişimi ve tehlikeli saldırganlığa varan ruhsal sorunlara yol açabiliyor. Ruhsal sorunları olanlar geçmişte kene tarafından ısırıldılarsa doktora söylemeyi akıllarına getirmezken, dünyada binlerce insanın fark etmeden Lyme kaynaklı depresyona yakalanmış olabileceği söyleniyor.
Bush'taki gibi ortasında nokta bulunduran çember şeklindeki çökük deri lezyonları gözlenmesi en sağlam teşhis. Aksi halde testlerle teşhisi zor olan bu hastalık, yıllar sonra ruhsal sorunları tetikleyebiliyor. Rapora göre Bush'un sol bacağındaki kızarıklık Ağustos 2006'da ortaya çıkmış. Beyaz Saray sözcüsü Scott Stanzel, "Başkan açısından dağ bisikletine bindiğinde kenelerin ısırması sıradışı değil. Atlantik yakasında sık rastlanan Lyme hastalığına karşı korunaklı giyinmekte, böcek spreyi bulundurmakta ve sık sık kene ısırığı olup olmadığını kontrol ediyor" dedi. Sık sık Washington dışındaki askeri tesislerde bisiklete binen Bush, derisindeki kızarıklığı fark edince Beyaz Saray doktoruna başvurmuş. Lakin tedaviden sonra belirtiler geçtiğinden bakterinin vücudunda olup olmadığına dair kan testi yaptırmaya gerek görmemiş.
Bush çok sağlıklı
Rapora göre, 1.81 metre boyunda ve 87 kilo ağırlığında, 61 yaşındaki Bush bir yılda iki kilo da vererek yaşıtları arasında sağlık durumu en iyi olan grupta. Bush, vitamin takviyesi dışında ilaç almıyor, alkol kullanmıyor ve haftanın altı günü düzenli spor yapıyor. Geçen ay kalın bağırsağındaki beş küçük ve iyi huylu kitle alınıp sorun olmadığı açıklanmıştı. (L.A. Times)