Bush'un asıl hedefi İran ile Suriye

ABD'de başkanlığının son iki yılını süren ve Kongre'nin denetimini Demokrat Partililere kaptıran George W. Bush, Irak bataklığındaki son çırpınışlarından birini 'İleriye doğru yeni yol' adıyla sundu.

BAĞDAT - ABD'de başkanlığının son iki yılını süren ve Kongre'nin denetimini Demokrat Partililere kaptıran George W. Bush, Irak bataklığındaki son çırpınışlarından birini 'İleriye doğru yeni yol' adıyla sundu. Perşembe sabaha karşı tüm Amerikan televizyonlarından yayımlanan konuşmasında Bush, 'Irak'ta sihirli formül yok, ama başarısızlığa uğrarsak terörle savaşı da kaybederiz, bu da ABD için felaket olur' görüşüne dayanarak 21 bin 500 takviye asker gönderileceğini duyurdu. Irak'taki durumu 'kabul edilemez' olarak niteleyip "Nerede hata yapıldıysa, sorumluluk bendedir" diyen Bush, diğer yandan önceki planların başarısızlığını yönetiminin 'az askerle harekât' tezinden kaynaklandığına bağladı.
Takviyenin hedefi Bağdat
Irak hükümetini yükümlülük altına sokması ve İran ile Suriye'ye fena yüklenmesiyle dikkat çeken Bush, Irak'taki şiddetin yüzde 80'inin başkentin 48 km. çapında gerçekleştiğini, bu yüzden takviye güçlerin öncelikle Bağdat'ta güvenliği sağlayacağını anlattı. Irak Başbakanı Nuri Maliki'den Bağdat'ın daha önce siyasi-mezhepsel nedenlerle girilemeyen mahallelerine girileceği, güvenlik operasyonlarında mezhep-siyasi görüş ayrımı gözetilmeyeceği, her mezhepten kanunsuzların dağıtılması güvencesi aldıklarını söyleyen Bush, ödev takviminden Irak hükümetini sorumlu tutacaklarını belirtti. Bush, ABD'nin Irak'taki kararlılığının ucunun açık olmadığını vurgulayıp, "Irak hükümeti sözünü tutmazsa hem Amerikan hem de Irak halkının güvenini kaybeder" tehdidinde de bulundu.
Irak'ın toprak bütünlüğünün savunulması gerektiğini söyleyen Bush, 'bunun komşularının istikrarını bozan İran ile Suriye'den Irak'a silah ve direnişci akışını bozmak anlamına geldiğini, iki ülkenin Irak'taki şebekelerini çökerteceklerini' söyledi. Irak'taki durum iyileştirilmezse İran'ın nükleer silah emeline ulaşacağını öne sürüp, bunu önlemek için bölge ülkeleriyle birlikte çalışacaklarını sözlerine ekleyen Bush, "Dostlarımızın içini rahatlatmak için daha fazla Patriot hava savunma sistemi konuşlandıracağız ve istihbarat paylaşımını artıracağız" dedi.
PKK için bildik sözler...
Bush, PKK'ya ise "Türk ve Irak hükümetleriyle birlikte çalışarak bu iki ülkenin sınırındaki sorunları çözmesine yardım edeceğiz" atfını yaptı. PKK terörüne karşı mücadele çabalarının artırılması, bunun uygulanmasında önderliğin Iraklılara ait olması, ABD önderliğindeki koalisyonun Türkiye-Irak ilişkilerinin iyi olmasına yardımını öngören plan, İran ile Suriye'nin Irak'taki etkisiyle mücadele edilmesini vurguluyor.
Demokratların ağır dille eleştirdiği planı, Cumhuriyetçilerin bazı önde gelen senatörleriyle başkan adayları bile desteklemedi. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ile Senato Demokrat çoğunluk lideri Harry Reid, ortak açıklamayla "Irak'taki askeri varlığımızı artırmak yanlış ve bu adıma karşıyız" resti çekti. Senato'daki iki numaralı Demokrat lideri Dick Durbin daha ileriye gitti: "Bush'un itiraf ettiği gibi Irak'ta kazanmıyoruz. Askerlerimizi çekelim, Irak kendini kurtarsın." Olası başkan adayı Senatör Hillary Clinton, "Başkan, bizi yanlış yönde götürmeye devam edecek, hem de daha hızlı" çıkışını yaptı. Cumhuriyetçi senatörler Gordon Smith, Norm Coleman, Chuck Hagel, George Voinovich, Susan Collins, asker takviyesinin can kaybını artırmaktan başka sonuç getirmeyeceğini belirtti. Takviye fikrinin 'babası' Senatör John McCain, meselenin doğru uygulama olduğunu söyledi.
Dışişleri dengeli karşıladı
Dışişleri ise 'dengeli' bir açıklamayla, Bush'un 'petrol gelirinin paylaşımı ile anayasanın tadili' önerileri için 'doğru tespitler' derken, PKK ile mücadeleye yer verilmesini 'önemli' buldu. (bbc, aa)