Bush'un bir sıkı dostu daha gitti

Bush yönetiminin terörle savaş ve Irak işgaline tam destek vermenin bedelini iktidardan giderek ödeyen başbakanlar arasına eski İspanya'da Jose Maria Aznar, Britanya'da Tony Blair'den sonra, Avustralya'da John Howard da katıldı.

SYDNEY - Bush yönetiminin terörle savaş ve Irak işgaline tam destek vermenin bedelini iktidardan giderek ödeyen başbakanlar arasına eski İspanya'da Jose Maria Aznar, Britanya'da Tony Blair'den sonra, Avustralya'da John Howard da katıldı. 1996'dan beri dört dönem başbakanlık yapan Howard, 33 yıllık milletvekilliğini bile kaybetme noktasına gelirken, liderliğindeki Liberal Parti ağır seçim yenilgisi aldı. Yeni başbakan, Irak'taki 550 askerin tamamını çekme ve Kyoto protokolünü imzalama sözü veren İşçi Partisi lideri Kevin Rudd olacak. Howard vekil seçilemezse 78 yıl sonra ilk kez bir başbakan sandalyesini kaybetmiş olacak.
Greenpeace alkışladı
Dünkü seçimlerde atılan oyların yüzde 70'inin sonucuna göre, Howard'ın sağcı koalisyonu yüzde 46.7'te kalırken, İşçi Partisi yüzde 53 ile zafere yürüdü. Bu 150 koltuklu parlamentoda İşçi Partisi'nin 81-87 vekille çoğunluğu ele geçirdiği anlamına geliyor. "Yenilginin tüm sorumluluğunu üzerime alıyorum" diyen Howard, Rudd'u da arayıp tebrik etti. Memleketi Queensland eyaletinin başkenti Brisbane'de taraftarlarıyla zaferi kutlayan Rudd ise, yerlilerden göçmenlere bütün Avustralyalıların başbakanı olacağını ve temiz bir sayfa açacağını söyledi. Rudd, Howard'ın aksine geçmişteki acılar nedeniyle yerlilerden özrür dileyeceğini söylemişti. Güney Pasifik'te bir ada ülkesi olan Avustralya'da, küresel ısınmanın hissedilmesi deseçim sonucunda belirleyici oldu. Greenpeace zaferi 'Kyoto için büyük haber' diye alkışladı. Rudd, Kyoto'yu imzalayınca ABD, sanayileşmiş ülkelerde protokolden kaçan tek ülke durumuna düşecek. Howard, "Kyoto boşa zaman harcamak" derken Rudd, Kyoto'yu imzalayıp 3-14 Aralık'ta Bali'deki BM iklim konferansına katılacağını duyurmuştu. Rudd'u kutlayan Bush ise, tarihi ilişkiyi sürdürmek için yeni hükümetle çalışma arzusunu duyurdu.
Mandarince konuşuyor
11 yaşında babası ölünce ailesiyle çiftlik evinden atılan ve bir süreliğine arabada kalan yoksul bir çocukken başarılı bir eğitimin ardından diplomatlık ve başbakanlık koltuğuna yükselen Rudd, kişisel deneyimlerinin onu sosyal adaletçi yaptığını söylüyor.
Sıkı bir entellektüel olarak bilinen ve Çincenin bir lehçesi olan Mandarinceyi çok iyi konuşan Rudd'un dış politikada istikameti ABD yerine Çin. Rudd, geçen ay Howard'ın Sydney'de ev sahipliği yaptığı Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği örgütü (APEC) zirvesinde Çin Devlet Başkanı Hu Jintao ile Mandarince konuşarak dikkatleri üzerine çekerken, dünya liderleriyle çok rahat diyaloglar kuraca-ğını da gösterdi. Yorumcular, Rudd'un dış politikada 'kusursuz olacağı' övgüsünü yapıyor.
Striptiz merakına hoşgörü
50 yaşındaki Rudd kendisi için 'Queensland'lı çiftçi çocuğu' diyor. Parti arkadaşlarının taze yüzü sebebiyle Harry Potter yakıştırmasına 'Avustralya'nın ikinci uzun dönemli başbakanı olmaya kararlı p.ç' yanıtı veren üç çocuk sahibi Rudd'un eşi Therese milyoner bir işkadını. Eşinin işi ve bürokratlık döneminde Queensland'daki ıslahevindeki cinsel istismara karşı tutumu nedeniyle suçlamalara hedef olan Rudd'a destek 2003'te New York'ta sarhoş spriptiz kulübüne gittiği ortaya çıkınca da düşmemişti. (Dış Haberler)