Bush'un çekilme oyunu

ABD Başkanı George W. Bush, Irak'taki güçlerin komutanı David Petraeus'un Kongre'ye hesap vermesi sonrası önceki gece ekrandan yaptığı konuşmada Amerikalıları göstermelik çekilmeyle teskine çalıştı.

WASHINGTON - ABD Başkanı George W. Bush, Irak'taki güçlerin komutanı David Petraeus'un Kongre'ye hesap vermesi sonrası önceki gece ekrandan yaptığı konuşmada Amerikalıları göstermelik çekilmeyle teskine çalıştı. Bush, takviye asker stratejisi çerçevesinde şubatta Irak'a gönderdiği 30 bin askerin 21 bin 500'ünü 2008 yazında, yani 18 ay sonra çekeceği 'müjdesi' verdi. Kalan 130 bin askerin akıbetini "Ne kadar başarılı olursak, o kadar çok asker döner" diye geçiştiren Bush, kendi Cumhuriyetçi Partisi ve rakibi Demokrat Parti'ye "Haydi Ortadoğu'da kuvvet politikası çerçevesinde bir araya gelelim" diye seslendi.
Hamaney: Yargılansın
Bush'un 'Bağdat'ı baltalama çabasını bitirmesini' istediği İran ise çok sert çıktı. Dini lider Ayetullah Ali Hamaney, ramazanın ilk cuma namazını kıldırırken, Bush'un Irak'taki zalimlikleri için yargılanması gerektiğini söyledi: "Birgün ABD Başkanı'nın Irak'ta işlediği cinayetler yüzünden uluslararası mahkemede yargılanıp mahkûm olacağına inanıyorum. Bush'un Hitler veya Saddam gibi savaş suçları mahkemesinde hesap vereceği gün gelecek. ABD'nin İran rejimini yıkmayı da içeren Ortadoğu planı bozguna uğradı." (afp, bbc)