Bush'un 'Hola amigo'su yetmemiş

ABD Başkanı George W. Bush'un, Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu'nda çarşamba kabul edilen Ermeni tasarısı oylaması öncesi, bazı komite üyelerini bizzat telefonla arayarak, tasarı aleyhinde oy kullanılmasını sağladığı ortaya çıktı.

WASHINGTON - ABD Başkanı George W. Bush'un, Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu'nda çarşamba kabul edilen Ermeni tasarısı oylaması öncesi, bazı komite üyelerini bizzat telefonla arayarak, tasarı aleyhinde oy kullanılmasını sağladığı ortaya çıktı. ABD'ye bağlı Porto Rico Adası'nın Cumhuriyetçi Partili temsilcisi Luis Fortuno, oylamadan önce Bush'un şahsen onu cep telefonundan arayarak İspanyolca konuştuğunu ve kendisinden tasarıya ret oyu vermesini istediğini söyledi.
Fortuno, "Bush'un beni cep telefonumdan arayıp 'Hola amigo, como estas Luis' (Merhaba arkadaş, nasılsın Luis) dediğini duyunca o kadar şaşırdım ki" diye konuştu. Bush, Fortuno'nun ailesinin hatırını İspanyolca sorduktan sonra İngilizceye dönerek, oylamada 'Hayır' oyu vermesini istedi. "Bu tür konuşmalar koordineli yapılır. Fakat bu telefon doğrudan cep telefonumdan geldi. Bush'tu. Onunla İspanyolca konuştum ki kural bu değildir" diyen Fortuno, daha önce kabul oyu vermeyi planladığını, ama Bush'un telefonuyla oyunu değiştirdiğini söyledi. Fortuno kendisini ikna eden şeyin ise Bush'un, Türkiye'nin bu konuda Ermenistan'a ortak bir komisyon kurulmasını önerdiğini aktarması olduğunu ekledi.
Genel kurulda oy hakkı yok
Tasarı komisyonda 21'e karşı 27 oyla kabul edilmişti. Ret oyu verenlerin çoğunluğunu, Bush'un Cumhuriyetçi Partisi'nin üyeleri oluşturmuştu. ABD yasaları uyarınca eyalet statüsü taşımayan Porto Rico'nun temsilcisi Fortuno, komisyonlarda oy kullanabilse de genel kurulunda oy hakkı yok. Bush, daha önce çok sayıda Meksika asıllının yaşadığı Texas eyaletinin valiliğini yapmış olduğundan, orta derece İspanyolca biliyor.