Bush'un Kosova ısrarı Sırpları çıldırttı

ABD Başkanı George W. Bush'un Avrupa turunda Kosova'ya bağımsızlık bayrağı açması Sırpları ayaklandırdı. Bush, dün son durağı Bulgaristan'da Moskova ile Belgrad'ın karşı çıktığı Kosova'nın acil bağımsızlığı talebini yineledi.

SOFYA - ABD Başkanı George W. Bush'un Avrupa turunda Kosova'ya bağımsızlık bayrağı açması Sırpları ayaklandırdı. Bush, dün son durağı Bulgaristan'da Moskova ile Belgrad'ın karşı çıktığı Kosova'nın acil bağımsızlığı talebini yineledi. Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov'la basın toplantısı yapan Bush, "Kosova için bağımsızlık isterken, Sırbistan'a da, belki NATO belki AB içinde ileri gidebileceği bir yol bulunduğunu ve ABD ile iyi ilişkiler içinde olacağını belirtmeliyiz" dedi.
Ama Sırbistan Başbakanı Vojislav Koştunitsa çileden çıkmıştı bile. Devlet televizyonuna konuşan Koştunitsa, Bush'un sözlerini 'rezalet' diye nitelendirip "ABD, Arnavutlara sevgi ve muhabbetini göstermek için Sırp topraklarını teklif etmekten başka yol bulmalı. Sırbistan, ABD'nin Kosova politikasından nefret etmekte haklıdır" çıkışı yaptı. Sırp halkının, Kosova'yı bağımsızlık isteyen Arnavutlara verirse ABD'yi asla affetmeyeceğini söyleyen Koştunitsa, esti gürledi:
"ABD, 1999'daki NATO bombardımanıyla zaten büyük hata yaptı. Kosova'nın bağımsızlığına tek yanlı destek şeklindeki yeni bir hata, yeni bir adaletsizlik, Sırp halkının asla unutmayacağı bir kabadayılık olacaktır. ABD çıkarlarına uygun olarak bazı halkları destekleyebilir, ama başkasına ait olmayan bir hediye sunarak değil. ABD, uluslararası hukuku görmezden gelmek istiyorsa, Sırbistan'ın güney eyaletinin bağımsızlığını, ne şekilde olursa olsun, asla kabul etmeyeceği bilinmelidir."