Bush'un planı Irak'a BM bayrağı dikmek

ABD Başkanı George W. Bush, 2008 başkanlık seçimini Cumhuriyetçilere kaybettirebilecek Irak için bir eline dört yıl önce reddettiği BM'yi öbür eline geçen yıl rafa kaldırdığı Irak Çalışma Grubu raporunu alıp çıkış arıyor.

WASHINGTON - ABD Başkanı George W. Bush, 2008 başkanlık seçimini Cumhuriyetçilere kaybettirebilecek Irak için bir eline dört yıl önce reddettiği BM'yi öbür eline geçen yıl rafa kaldırdığı Irak Çalışma Grubu raporunu alıp çıkış arıyor. Irak'ta dizginler İran'a geçerken Bush yönetiminin çareyi BM'de aradığını yazan Guardian, Bush'un yıl sonunda Irak'taki asker sayısını 200 bine çıkartabileceğini, güvenliği sağlarsa çekilme için BM'yi devreye sokabileceğini yazdı. Habere göre ABD planı şöyle:

  • Irak'ın demokratik devlete geçişine BM katkısı sağlamak, insani yardım ajanslarının rolünü güçlendirmek, BM bayrağı dalgalandırmak. Eylülde BM Genel Kurulu'na başvurup ABD komutasını alabilecek BM komutası ve İslam ülkeleri liderliğinde barış gücü yaratmak.
  • Irak politikalarının oluşturulması sürecine BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri, Japonya ve AB ülkelerinin (özellikle de Nicolas Sarkozy liderliğindeki yeni Fransız yönetiminin) katılımını artırmak.
  • Başta Suudi Arabistan olmak üzere bölge ülkeleri ve Dünya Bankası, IMF gibi kuruluşlara daha destekleyici rol vermek. Sünni Arapların Irak'a artık Sünni lider gelmeyeceğini anlamasını sağlayıp, İran'dan başka müttefiki olmayan Şii hükümete destek almak.
  • Irak hükümetine ulusal uzlaşma gibi ödevleri yerine getirmesi için takvim dayatıp, cephe görevlerini Irak askerlerine devretmek.
  • Salafist cihatçıları tecrit edip radikal Şii lider Mukteda Sadr'ın Mehdi Ordusu'nun en sert unsurlarını tahdit altına almak. Bunların hepsi başarısız olursa, iktidar devrinin düzenli olması karşılığı Sadr'la anlaşmak. Bu, Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin planlarındaki son geri çekilme hattı.
    Bush Demokratları yendi
    Bush, Demokrakların kontrolüne geçen Kongre'yle 100 milyar dolarlık Irak bütçesi tasarısı kavgasını da kazandı. Tasarıyı çekilme takvimi ile onaylatıp Bush'un vetosunu yiyen Demokratlar, takvim yerine yapılması gerekli ödevler listesine razı geldi. (Guardian, afp)