Bush'un planı topa tutuluyor

ABD Başkanı Bush'un Irak'a asker takviyesi, İran ve Suriye'ye baskı içeren planı beğenilmedi. Bush'u sadece Kongre'deki Demokratlar değil, Cumhuriyetçiler de eleştirdi.

WASHINGTON - ABD Başkanı George W. Bush'un yeni Irak stratejisiyle, 21 bin 500 takviye asker ve Patriot füzeleri konuşlandırarak Irak'ta kaostan sorumlu tuttuğu İran ve Suriye'ye operasyonlara girişeceğini ilan etmesi Amerika'da büyük yankı yarattı. Sadece Kongre'de çoğunluktaki muhalif Demokratlar değil, Cumhuriyetçiler de Bush'un planını topa tuttu.
Bush'un stratejisini Kongre'ye anlatan Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Savunma Bakanı Robert Gates ve Genelkurmay Başkanı Peter Pace, zor anlar yaşadı. Senato Uluslararası İlişkiler Komitesi'nin Demokrat Partili Başkanı Joseph Biden, "Başkan'ın stratejisi trajik bir hata" derken, İran ve Suriye'ye karşı yeni cephe açılmasını sorguladı: "Başkan eğer şebekeleri yok etmek amacıyla İran ya da Suriye'yi işgale karar verdiyse, kendisine Irak'a güç kullanımı için verilen yetkinin bunu kapsamadığına inanıyorum." Vietnam gazisi Cumhuriyetçi Senatör Chuck Hagel, stratejiyi 'Vietnam'dan sonraki en tehlikeli dış politika hatası' diye niteleyip "Genç erkek ve kadınlardan canlarını feda etmelerini istemek, onları bir iç savaşın içine yollamak yanlış. Ahlâken yanlış, taktik, stratejik ve askeri olarak yanlış" dedi. Hagel, "Ne siz ne de hükümetten kimse burada oturup Amerikalılara, sınırda İranlılar ve Suriyelilerle çatışmayacağınızı söyleyemez" diye ekledi.
'Saldırı şehir efsanesi'
Rice ise Bush'un, 'Irak içindeki İran ve Suriye ajanlarına karşı eylemi' kastettiğini söylese de, "Başkan birliklerimizi korumak için hiçbir seçeneği dışlamıyor" dedi. Gates de İran ve Suriye'ye sınırötesi baskınlar olmayacağını söyledi. Ama söylentiler alıp yürüyünce Beyaz Saray, İran'a saldırı için 'Bu bir şehir efsanesi' açıklaması yaptı.
Obama'ya yanıt veremedi
ABD Dışişleri Bakanı planın en çok Maliki hükümetine verilen güvenliğin belli bir takvimle sağlanması konusunda köşeye sıkıştı. İlk siyah başkanı olmaya oynayan Demokrat vekil Barack Obama, Rice'a haziranda Maliki'ye altı ay verildiğini anımsatıp, "Altı ay geçti. Mezhep şiddeti kötüleşti. Altı ay sonra da oturup 'Eh işe yaramadı' mı diyeceksiniz" diye sordu. Rice'ın, Maliki hükümetinin gelecek belli ödevleri yerine getirmiş olması gerektiği yanıtıyla yetinmeyen Obama "Ya getirmezse" deyince, Rice, "Ya da.. bu plan işlemeyecektir" demek zorunda kaldı.
'Siz anne değilsiniz ki!'
Demokrat kadın senatör Barbara Boxer da Rice'ın 'anne olmamasını' bile anımsatıp, "Irak'ta durumun mükemmelliğinden şüpheniz yok tabii. Orda kaybedecek çocuğunuz yok. Peki bedeli kim ödeyecek?" çıkışı yaptı. Rice, "Abartmayalım. Mükemmel demedim. Asker ailelerinin fedakârlıklarını anlıyorum. Onları ziyaret ediyorum" yanıtını verdi.
Gates'in katıldığı Senato Silahlı Kuvvetler Komitesi'nde Cumhuriyetçi Norm Coleman, Bush'un planının 'bedelinin çok ağır' olduğunu söylerken, Demokrat Neil Abercrombie, Genelkurmay Başkanı Peter Pace'e "Bu, hayatımda duyduğum en çılgınca ve aptalca plan" tepkisi gösterdi. Pace, tepkiyi anladığını söylemekle yetindi.
Bush'un yeni planını önleme yetkisi olmayan Demokratlar muhalefetlerini göstermek için sembolik oylama planlıyor. Rice ise plana destek için İsrail, Filistin, Mısır, Ürdün, Suudi Arabistan ve Kuveyt'i kapsayan tura çıkacak. ABS anketine göre, Amerikan halkının yüzde 61'i takviye güce karşı çıkarken, destek verenlerin oranı yüzde 32'de kaldı. Yüzde 53'lük kitle Demokratların planı önlemesini istiyor. (Dış Haberler)