'Bush'un savaş planı yok'

ABD Başkanı George W. Bush'un "Üçüncü dünya savaşı'nın çıkmasını istemiyorsak İran'ın nükleer silaha sahip olmasını engellemeliyiz" çıkışı dünyada yankı bulurken...

WASHINGTON - ABD Başkanı George W. Bush'un "Üçüncü dünya savaşı'nın çıkmasını istemiyorsak İran'ın nükleer silaha sahip olmasını engellemeliyiz" çıkışı dünyada yankı bulurken, Beyaz Saray, bu sözlerden savaş planı yapıldığı anlamı çıkarılamayacağını savundu. Beyaz Saray Sözcüsü Dana Perino, "Başkan savaş planları yapmıyor yada bir deklarasyonda bulunmuyor. Sadece önemli bir noktaya dikkat çekiyor:
Eğer İran nükleer silah elde ederse bu bizi tehlikeli bir duruma, potansiyel olarak '3. dünya savaşı'nın olduğu bir senaryoya götürür" dedi. Savunma Bakanı Robert Gates de Pentagon'da yeni Genelkurmay Başkanı Amiral Michael Mullen ile ortak basın toplantısında İran'ın nükleer silah elde etmesinin bölgede silahlanma yarışı ve büyük bir Ortadoğu savaşı başlatma riski taşıdığını öne sürdü. Mullen de başkanın emretmesi halinde İran'a karşı askeri saldırı için kaynakların yeterli olduğunu ancak bunun 'son çare' olarak görüldüğünü belirtti.
'Başarısızlığı örtbas ediyor'
İran ise Bush'u Irak ve Afganistan'daki başarısızlığı örtbas için savaş retoriğini kullanmakla suçladı. (Dış Haberler)