Bush'un sözcüsü para yüzünden ayrılıyor

ABD'de halk desteği dibe vuran Bush yönetiminde yaprak dökümü bitmiyor. Başkan George W. Bush'un 'siyasi beyni' diye nitelenen başdanışmanı Karl Rove'un ay sonunda istifa edeceğini açıklamasının ardından...

WASHINGTON - ABD'de halk desteği dibe vuran Bush yönetiminde yaprak dökümü bitmiyor. Başkan George W. Bush'un 'siyasi beyni' diye nitelenen başdanışmanı Karl Rove'un ay sonunda istifa edeceğini açıklamasının ardından Nisan 2006'da büyük tantanayla Beyaz Saray sözcülüğüne atanan eski televizyon gazetecisi Tony Snow da görevinden zamanından önce ayrılacağını duyurdu. İstifa tarihini belirtmeyen Snow, martta kalın bağırsak kanserinin nüksetmesi ve kemoterapi görmesine karşın ayrılışına gerekçe olarak sağlığını değil 'maaşının azalmasını' gösterdi. Fox News Radyosu'nda program yapan Snow'un Beyaz Saray'a transferi sırasında da, Bush'un gazetecilikten kazandığı yıllık 161 bin dolar maaştan daha az para önerdiği belirtilmişti.
'Param bitince insanlara söyledim'
Snow, Bush'un görevinin biteceği Ocak 2009'dan önce istifa kararını mali gerekçeye bağladı: "Param bitince insanlara söyledim. Sonra da ayrılmam gerekti." Bush'un Irak ve Afganistan savaşları nedeniyle hedefte olduğu sırada sözcülüğünü üstlenen Snow'un medyayla ilişkileri yumuşatması umuluyordu. 1990'larda baba Bush'un konuşma metinlerini de yazan Snow, iki yıl önce kanserin nüksetmesiyle küçük bir ameliyat geçirmişti. Kasım 2006'daki seçimde Demokratların Kongre'nin kontrolünü ele geçirmesinden beri Bush'un danışmanı Dan Bartlett, Beyaz Saray hukuk danışmanı Harriet Miers, bütçe direktörü Rob Portman istifa etmişti. (bbc, Reuters)