Bush'un Walesa'yla temasına ikiz engel

AB üyesi Polonya'da biri cumhurbaşkanlığı, öteki başbakanlık koltuğunda oturan ikiz kardeşler Lech ve Jaroslaw Kaczynski, ABD Başkanı George W. Bush'un eski cumhurbaşkanı ve ünlü Dayanışma Sendikası lideri Lech Walesa ile görüşme planına taş koymuş.

VARŞOVA - AB üyesi Polonya'da biri cumhurbaşkanlığı, öteki başbakanlık koltuğunda oturan ikiz kardeşler Lech ve Jaroslaw Kaczynski, ABD Başkanı George W. Bush'un eski cumhurbaşkanı ve ünlü Dayanışma Sendikası lideri Lech Walesa ile görüşme planına taş koymuş. Nobel Barış ödüllü Walesa, Bush'un cuma günkü Polonya ziyaretinde kendisiyle görüşme talebini yönetime ilettiğini ama ikizlerin geçit vermediğini belirterek, "Bütün demokratik ülkelerde eski başkanlar mevcut yöneticilere yardımcı olur, eğer devletin çıkarına ise. Fakat mevcut yönetim beni bu haktan mahrum etti. Bu diplomatik skandaldır" diye çıkıştı.
İkizlere 'aptal' demişti
Walesa'ya yakın bir kaynağa göre, Bush cuma günü Gdansk Tersanesi'nde Dayanışma Anıtı'na çelenk bırakıp ardından Walesa ile ikili görüşme yapmayı planlıyordu. Bush'un yoğunluğu nedeniyle bundan vazgeçilirken bunun yerine Walesa ile Gdansk Havaalanı'nda buluşma önerildi. Fakat bu
öneri de Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski ve Başbakan Jaroslaw Kaczynski tarafından bloke edildi. İkizler ağız birliği ile görüşme planı olmadığını savunurken, başbakan olanı biraz daha ileri giderek "Ona yanıt vermeyeceğiz, çünkü çocuksu davranıyor" dedi. Sık sık ikizleri Dayanışma'nın ruhuna ihanetle suçlayan Walesa, cumhurbaşkanı için 'aptal' demişti. Bush cuma günü Gdansk üzerinden Jurata'ya geçerek Lech Kaczynski ile füze kalkanı meselesini konuşacak.