Butan krallığında coşkulu seçim tatbikatı

Asya'nın minik krallığı Butan, 100 yıllık monarşinin sonunu getirecek 2008 seçimi öncesi seçim provası düzenledi. Amaç sandıktan bihaber 'Gürleyen Ejder Ülkesi'nin halkını oy kullanmayla tanıştırmak.

SAMDRUP JONGKHAR - Asya'nın minik krallığı Butan, 100 yıllık monarşinin sonunu getirecek 2008 seçimi öncesi seçim provası düzenledi. Amaç sandıktan bihaber 'Gürleyen Ejder Ülkesi'nin halkını oy kullanmayla tanıştırmak. Dünkü seçim tatbikatında 400 bin seçmen, 'Druk (Gürleyen Ejder) Mavi', 'Druk Kırmızı', 'Druk Yeşil' ve 'Druk Sarı' adlarını taşıyan dört uyduruk parti için oy kullandı. Halk geleneksel kıyafetlerini kuşanıp sandığa koşarken, Budist rahipler de demokratik süreç için ayin yaptı. Himalayalar ülkesinde, en fazla oyu alan iki parti arasında 28 Mayıs'ta ikinci tur oylama da yapılacak.
10 bin kişinin görev aldığı tatbikatı BM ve komşu Hindistan'dan gözlemciler izledi. 2008'deki gerçek seçimlerde ise sadece üniversite mezunları ve yabancılarla evli olmayanlar milletvekili adayı olabilecek. 700 binlik nüfusun 3 bini üniversite mezunu. (Dış Haberler)