Butto çareyi bayrak açmakta buldu

Pakistan'da ABD destekli muhalif lider Benazir Butto, Washington'ın 'terörle' savaştaki ortağı Devlet Başkanı Pervez Müşerref'e karşı Lahor'dan İslamabad'a 'uzun yürüyüş'ü bir haftalık ev hapsi yüzünden başlatamazken, çareyi darbeci generale bayrak açmakta buldu.

LAHOR - Pakistan'da ABD destekli muhalif lider Benazir Butto, Washington'ın 'terörle' savaştaki ortağı Devlet Başkanı Pervez Müşerref'e karşı Lahor'dan İslamabad'a 'uzun yürüyüş'ü bir haftalık ev hapsi yüzünden başlatamazken, çareyi darbeci generale bayrak açmakta buldu.
Danışıklı dövüşle 18 Ekim'de sürgünden dönen Butto, Müşerref'le ABD ve Britanya sponsorluğunda yaptığı iktidar pazarlıklarını kesmesinin ardından ilk kez darbeci generali istifaya çağırdı. Lahor'daki evinde 1000 polisle kuşatılan Butto, 3 Kasım'da olağanüstü hal ilan eden Müşerref'e şöyle çıkıştı: "Gitmesinin zamanı geldi. Diktatörlük dönemi sona erdi. Genelkurmay başkanlığını da devlet başkanlığını bırakmalı. Devlet başkanı olduğu sürece başbakanlık yapmayacağım. Bu süreci geri çevirmeye imkân yok çünkü Müşerref'le ortaklık yapanlar kirlenir." Butto, Müşerref'in genelkurmay başkanlığını bırakmasına karşın başkanlığını koruması, kendisinin de başbakan olmasını içeren anlaşma yaptığı için adı işbirlikçiye çıkmıştı. Dün evinden gazetecileri arayan Butto, serbest kalır kalmaz sürgündeki eski Başbakan Navaz Şerif dahil muhalif liderlerle ittifak kuracağını belirtti. Şerif de bu sözlerden memnuniyetini "Muhalefetin amaçlarına ulaşması için olumlu bir adım. Çünkü diktatörü tek başına mücadele zor olacak" diye dile getirdi.
Çayla bisküviye talim
Butto'nun yardımcıları kuşatma yüzünden çay ve bisküviye talim ettiklerini belirtip, "Kimsenin girip-çıkmasına izin verilmiyor. Yiyecek bile yok" diye yakınırken, polis bariyerleri aşmaya kalkışana göz açtırmadı. Eve yaklaşan iki vekil dahil en az 100 kişi derdest edildi. Kentte konuşlanan 18 bin polis de 24 saatte en az 1500 kişiyi gözaltına aldı. Butto'nun memleketi Karaçi'de de taraftarları iki karakola açeş açtı.
Müşerref'e yardımları kesmeyi reddeden ABD Başkanı George W. Bush da Dışişleri Bakan Yardımcısı John Negroponte'yi İslamabad'a yolluyor. (Dış Haberler)