Butto için oğullarını yakıyordu

Pakistan'ın darbeci Devlet Başkanı Pervez Müşerref'le iktidar paylaşımı anlaşması sayesinde sekiz yıllık sürgün sonrası bugün ülkesine dönen eski kadın Başbakan Benazir Butto yüzünden çılgınlık fırtınası esiyor.

KARAÇİ - Pakistan'ın darbeci Devlet Başkanı Pervez Müşerref'le iktidar paylaşımı anlaşması sayesinde sekiz yıllık sürgün sonrası bugün ülkesine dönen eski kadın Başbakan Benazir Butto yüzünden çılgınlık fırtınası esiyor. Eski diktatör Ziya-ül-Hak'ın 1979'da babası eski Devlet Başkanı ve Başbakan Zülfikar Ali Butto'yu asmasıyla siyasi külte dönüşen Butto için 20 bin polis ve asker seferber edilirken, bir fanatiği işi kendini ve iki oğlunu yakmaya kadar götürdü.
Karaçi'de Butto afişlerinin indirilmesi emrine kızan işçi Abrürrazık, kendiyle birlikte benzine buladığı dört ve altı yaşındaki oğulları Receb Ali ile Ali Rıza'yı öldürme tehdidi savurdu. Yedi ve 10 yaşındaki kızları Rahşanda ile İkra ağlarken, felaketi Butto'nun Halk Partisi yöneticileri önledi. Bu gerilim bir yana on binlerin akın ettiği Karaçi'de bayram havası hâkim.