Butto ile Şerif'in yolu çabuk ayrıldı

Pakistan'da Pervez Müşerref'in genelkurmay başkanlığını bırakıp, sivil devlet başkanı olarak ikinci dönemine başlaması ve olağanüstü hali 16 Aralık'ta kaldırma kararının ardından muhalefet de istimaketini çiziyor.

İSLAMABAD - Pakistan'da Pervez Müşerref'in genelkurmay başkanlığını bırakıp, sivil devlet başkanı olarak ikinci dönemine başlaması ve olağanüstü hali 16 Aralık'ta kaldırma kararının ardından muhalefet de istimaketini çiziyor. Müşerref'in normalleşme adımları kendisine karşı bir süre kader birliği etmiş iki eski başbakan Benazir Butto ile Nevaz Şerif'in yollarını ayırdı. Butto, 8 Ocak seçimlerini boykot eden Şerif'i yalnız bıraktı. Seçime katılacaklarını duyuran Butto, dün liderliğini yaptığı Pakistan Halk Partisi'nin önceliği 'istihdam, eğitim, enerji, çevre ve eşitliğe' veren seçim bildirisini ilan etti.
Sıkı yönetimin derhal kalkması, seçim kurullarının yeniden şekillenmesi ve sürece müdahaleyi önlemek için yerel hükümetlerin de feshini isteyen Butto, "Gönülsüz olarak seçime katılıyoruz, meşrulaştırmıyoruz" savunusu yaptı. Butto, Şerif'in boykot çağrısına katılmak için şu şartı koştu: "Muhalefet ortak hedef, gündem ve vizyonda anlaşmalı. Boykot yeterli değil, sonrasında ne olacağı üzerine anlaşmalıyız." Butto geçen ay sürgünden dönerken ABD'nin sponsorluğunda Müşerref'le iktidar paylaşımı anlaşması yapmış ama 3 Kasım'daki sıkıyönetim ilan edilince darbeci liderle ipleri koparmıştı. (ap, afp)