Butto meydana bile inemiyor

Pakistan'da Devlet Başkanı Pervez Müşerref'le iktidarı paylaşma anlaşması yapıp 'işbirlikçi' damgası yese de 1999'dan sonraki ikinci darbeye karşı halkı meydanlara dökerek prim yapmaya çalışan eski Başbakan Benazir Butto sert kayaya çarptı.

İSLAMABAD - Pakistan'da Devlet Başkanı Pervez Müşerref'le iktidarı paylaşma anlaşması yapıp 'işbirlikçi' damgası yese de 1999'dan sonraki ikinci darbeye karşı halkı meydanlara dökerek prim yapmaya çalışan eski Başbakan Benazir Butto sert kayaya çarptı. Halkı dün idari başkent Ravalpindi'de olağanüstü hale isyana çağıran Butto, ev hapsini boyladı.
İslamabad'da dikenli tellerle çevrili villasından iki kez çıkma girişimi püskürtülen muhalif liderin, polislere "Kadına el kaldırma. Müslümansın. Bu İslami değil. Savaşım sizinle değil üniformalı kardeşlerim, lütfen izin verin geçeyim" diye üstelemesi de işe yaramadı. Zırhlı araçla Butto'nun otomobilinin önünü kesen polisler, bariyerleri kaldırmaya çalışan taraftarlarına göz açtırmadı. Çiçek getiren bir kadın dahil 30 kişi derdest edilirken, Butto'ya kurban etmek için elinde pala ve koyunla gelen bir ak sakallı uzaklaştırıldı.
ABD, Butto için uyardı
Butto, dikenli telli ve zırhlı araçla dolu bariyeri geçip desteğe gelen 50 taraftarına Müşerref'le olağanüstü hal ilan edince diyaloğu kestiğini belirterek generalden 15 Kasım'da genelkurmay başkanlığı süresi dolar dolmaz üniformasını çıkarmasını istedi. Butto "Cesaretli olun çünkü bu bir diktatöre karşı savaştır" diye seslendi. Bir istihbarat kaynağı Butto için 30 günlük evde gözaltı kararı alındığını söylese de 'Ravalpindi'de altı intihar bombacısı istihbaratı alındı. Kendi güvenliği için evde kalmalı' diyen hükümet, Beyaz Saray'ın "Butto ve diğer siyasiler bırakılmalı" uyarısının ardından geceye doğru ev hapsini kaldırdı.
Hemen ardından Siyasi İşler Bakanı Emir Mukam'ın Peşaver'deki konutuna intihar saldırısı düzenlendi. Dört kişi ölürken bakan zarar görmedi. Cumartesi olaganüstü hal ilanı karşısında avukatların başını çektiği isyanla ve 'demokrasiye dön' diyen Batılı müttefiklerinin baskısıyla karşılaşan Müşerref, genel seçimleri bir ay gecikmeyle şubatta yapma sözü verdi. Darbeci lider ancak Yüksek Mahkeme ikinci kez başkan seçilmesine onay verirse genelkurmay başkanlığını bırakacağında ısrarlı.
Butto'nun miting planladığı Ravalpindi'de ise klasik sahneler yaşandı. Kenti atlı, motosikletli ve zırhlı araçlarla kolaçan eden polis gösteriye kalkışanları gazladı, copladı ve kelepçeledi. Barikat kurup lastik yakan göstericiler taşlarla yanıt verirken 100'ü aşkın kişi tutuklandı. Butto'nun Halk Partisinin de ülke çapında 5 bin taraftarının tutuklandığı belirtild.
Ev hapsinden kaçan kriket şampiyonu İmran Han'ın peşine düşen polis muhalif liderin Lahor'da yaptırdığı hastaneyi kuşatıp arama yaptı. (Dış Haberler)