'Butto suikastı Bush'un Pakistan stratejisini çökertti'

ABD yönetiminin bir yıldan fazla süren sıkı iktidar pazarlıkları sayesinde Pakistan'a dönebilmiş eski Başbakan Benazir Butto'nun suikastla öldürülmesi Washington'ın stratejisinin sorgulanmasına yol açtı.

WASHINGTON - ABD yönetiminin bir yıldan fazla süren sıkı iktidar pazarlıkları sayesinde Pakistan'a dönebilmiş eski Başbakan Benazir Butto'nun suikastla öldürülmesi Washington'ın stratejisinin sorgulanmasına yol açtı. Amerikan gazeteleri ve siyasi uzmanlar, suikastın en fazla Bush yönetimini sarstığını ve artık Washington'un elinin Devlet Başkanı Pervez Müşerref'e daha fazla mahkûm olduğu üzerinde birleşiyor.
'Çıkarlar bireylere ipotek edilemez'
New York Times, "Washington'ın çıkarlarını bir iki birey üzerinden ipotek altına aldığı günler sona ermeli. Amerikan politikası Pakistan'da güçlü bir demokrasi inşasına yönelmeli" yorumu yaptı. Butto'nun partisinin cinayetten Müşerref'i sorumlu tuttuğunu, bunun da zaten halk desteği yerlerde sürünen Pakistan liderinin siyasi kariyerini bitirme noktasına getirdiğini savundu. Brooking Institution'ndan Stephen Cohen, bu yüzden ABD'nin Müşerref'in 1999 darbesi sonrası dönemde başlarını ezdiği muhalefete yönelmek zorunda olduğunu kaydetti. Butto ölür ölmez yeni müttefik arayışına giren İslamabad'daki Amerikalı diplomatların da eski Başbakan Nevaz Şerif'in adamlarıyla temasa geçtiği aktarıldı. Şerif, Butto'nun aksine İslamcı kesimlere ulaşabilen bir isim. Ama Amerikalı kaynaklar Şerif'in Butto gibi Müşerref'le iktidar paylaşımı altına sokmanın kolay olmadığını teslim ediyor.
'Merkezdeki çoğunluk desteklensin'
Washington Post ise, 8 Ocak'ta yahut rötarlı da olsa yapılacak seçimlerin Pakistan'daki aşırılıkçı güçlere karşı merkezdeki çoğunluğu desteklemenin en iyi olacağını salık verdi. Gazete, Washington'ın kolayca ortadan kaldırılan siyasi kozu Butto'nun Meşerref'le iktidarı paylaşabilmesi için Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Boucher ile eski BM Büyükelçisi Zalmay Halilzad'ın İslamabad, Londra ve Duba arasında mekik dokuyarak kilit rol oynadığını hatırlattı. Gazete, eski CIA yetkilisi ve Ulusal Güvenlik Konseyi çalışanı Bruce Riedel'e dayanarak, Dışişleri Bakan Yardımcısı John Negroponte'nin İslamabad'a giderek Müşerref'e, onu destekleyecekleri ancak hükümetinin demokratik bir görünüme ihtiyacı olduğunu belirterek, "Benazir Butto bu iş için doğru seçim" mesajını verdiğini kaydetti.
New York Üniversitesi'nden Barnett Rubin Bush yönetiminin Pakistan'a yönelik siyasetinde gelinen noktayı şöyle değerlendirdi: "Amerikan politikaları paramparça. Yönetim Butto'nun seçime katılmasının Müşerref'in başkanlığını meşrulaştıracağını umdu. Şimdi Müşerref bitti."
'Bush'un stratejisi yerle bir oldu'
USA Today ise, ABD'nin Butto'nun ülkeye dönüp seçimlerden sonra başbakanlık koltuğuna oturabileceğini, bu sayede de nükleer silah sahibi Pakistan'daki aşırı İslamcı nüfusu dizginleyebileceğini zannettiği ancak Butto'nun trajik biçimde öldürülmesiyle bu stratejinin yerle bir olduğu değerlendirmesinde bulundu. (Dış Haberler)