Butto: Ziya ül Hak'çılar yaptı

Ölü sayısı 136 oldu

Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'le pazarlık sonucu sekiz yıllık sürgünden dönen eski Başbakan Benazir Butto'ya saldırıda ölü sayısı 136'ya ulaştı. Müşerref'i saldırıyı önleyememekle suçlayan Butto, "Suçlu, Ziya ül Hak'çılar" dedi.

KARAÇİ - Pakistan'ı 1999'da yaptığı darbeden beri yöneten Devlet Başkanı Pervez Müşerref'le iktidar pazarlığı sonucu sekiz yıllık sürgünün ardından ülkesine dönen eski kadın başbakan Benazir Butto'yu hedef alan suikast girişiminde ölenlerin sayısı 136'ya, yaralananların sayısı 400'e çıktı. Saldırıyı henüz üstlenen olmazken, gözler katliamın arkasında kimin olduğuna çevrildi.
Önceki akşam ulaştığı Karaçi'de bir kamyon üzerine kurulu platformda 250 bin taraftarının sevinç gösterileri eşliğinde ilerlerken patlayan bombalar karşısında yara almayıp hızla bölgeden uzaklaştırılan Butto, olaydan babası eski lider Zülfikar Ali Butto'yu astırmış eski diktatör Ziya ül-Hak'ın destekçilerini sorumlu tuttu. Butto, Paris Match'a demecinde "Beni kimin öldürmek istediğini tam biliyorum. Bugünkü aşırılıkçılık ve fanatizmin arkasında olanlar eski Ziya rejiminin adamlarıdır" dedi. 1977'de darbe yapıp iki yıl sonra baba Butto'yu astıran Ziya ül-Hak 1988'de şüpheli bir uçak kazasında ölmüştü. Butto, yine de saldırının belli güç odaklarının lojistik desteği olmadan yapılamayacağını söylerken, Müşerref'i de saldırıyı önleyememekle suçladı.
Lambalar niye sönüktü?
Ülkesini terk etmeyeceğini ve demokrasi savaşının süreceğini açıklayan Butto dün düzenlediği basın toplantısında ise, "Demokrasi için kendilerini feda edenlerin fedakârlığı boşa gitmeyecek, kanları altın harflerle yazılacak. Bu bana değil demokrasiye saldırıdır. Hükümeti suçlamıyorum ama bazıları görevini suiistimal etti. Neden sokak lambaları söndürüldü? Lambalar yanmadığından polis saldırganı göremedi. Soruşturmaya ihtiyacımız var" dedi. Butto, bir kardeş ülkenin suikast timlerinin telefon numaralarını kendisine verdiğini, bunları 16 Ekim'de bir mektupla Müşerref'e ilettiğini belirterek, "Birinci suikast timi Taliban, ikincisi Kaide, üçüncüsü Pakistanlı Taliban ve dördüncüsü Karaçi bağlantılıydı" iddiasında bulundu. Butto sonraki hedefin Karaçi ve Larkana'daki evleri olabileceğini de ekledi. Eşi Asıf Ali Zerdari ise Pakistan istihbaratını, suikasta ortak olmakla suçladı.
'Benazir Canbazı' birliği
Kaide, dönüşü öncesi Butto'yu tehdit etmiş, Müşerref hükümeti kadın liderden üç gizli hücrenin tehdidi yüzünden dönüşünü ertelemesini istemişti. Butto ısrar edince 5 bin kişilik 'Benazir Canbazı' (Şehit Gücü) dışında 20 polis ve asker koruma için seferber edilmişti.
Polis çivi ve saçma dolu 20 kilo patlayıcı yüklü intihar saldırganının kalabalığa karışıp infilak ettirdiğini açıkladı. Saldırganın kopmuş başının bulunduğu ve kimlik tespiti için DNA testi yapıldığı belirtildi. Hükümet olaydan İslamcı militanları suçlarken, dün Butto'yu telefonla arayan Müşerref saldırıyı 'demokrasiye karşı komplo' olarak nitelendirdi.
Türkiye'den acil şifa
ABD başta olmak üzere pek çok ülke dün saldırıyı kınarken, Türk Dışişleri, 'Pakistanlı kardeşlerimizin bu menfur saldırıdan duyduğu üzüntüyü içtenlikle paylaşıyor ve başsağlığı diliyoruz' açıklaması yaptı. (Dış Haberler)