Butto'ya kanlı karşılama

Pakistan karıştı

Pakistan'ın eski kadın başbakanı Benazir Butto'nun sürgünden dönüşü kanlı oldu. Sekiz yıl sonra Karaçi'de büyük coşkuyla karşılanan Butto'nun konvoyuna bombalı saldırı düzenlendi, 80'e yakın kişi öldü.

KARAÇİ - Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in 1999'da yaptığı darbenin ardından hakkındaki yolsuzluk suçlamaları üzerine yurtdışına kaçan eski başbakan Benazir Butto sekiz yıllık sürgün yaşamına dün noktayı koydu. Ancak coşkulu karşılama kana bulandı. Müşerref'le iktidarı paylaşma anlaşması sayesinde dün büyük bir nümayişle ülkesine dönen Butto'nun konvoyunun yakınında patlayan bombalar 51 ila 78 kişi arasında insanın ölümüne, en az 150 kişinin yaralanmasına yol açtı. Butto zarar görmedi.
Memleketi Karaçi'de yaklaşık 250 bin kişi tarafından karşılanan Butto, özel hazırlanmış bir araçla halka sesleneceği, ülkenin kurucusu Muhammed Ali Cinnah'ın mezarına doğru ilerliyordu. Hıristiyan ve Hindu azınlıklardan Müslüman Beluci aşiret üyelerine kadar geniş bir kitle yol boyunca sevgi gösterilerinde bulundu. Yeşil şalvar-kamiz giyinip beyaz başörtüsü takan Butto'ya kalabalık 'Çok yaşa' diye haykırırken davullar çalındı, bugüne özel bestelenmiş şarkılar söylendi ve marakalarla ritim tutuldu.
Taliban tehdidi
Laik-liberal kanat temsilcisi ve ABD'nin Taliban'la savaşına destek çıkan Pakistan Halk Hareketi'nin lideri Butto'yu olası Kaide suikastından korumak için de 20 bin asker ve polis seferber edilmişti. Veziristan'daki Taliban komutanı Haci Ömer, "Onun Amerika ile anlaşması var. Müşerref gibi ona da saldıracağız" diyerek savaş ilan ederken Butto da Dubai'de uçağa binerken "Korkmuyorum" demişti. Dönüşünü 'fakir Pakistan halkının kurtuluşu için mucize' olarak niteleyen 54 yaşındaki Butto, "20 yılda çok şey öğrendim fakat hâlâ diktatörlükle savaşıyoruz. Bu ülkeyi görebilmek için saatleri, dakikaları, hatta saniyeleri saydım" ifadelerini kullanmıştı. Butto'nun "Korkmuyorum" dediği tehdit onu henüz halkına hitap edeceği yere varmadan yakaladı. Bindiği aracın hemen yakınında ardı ardına patlayan iki bomba ortalığı kan gönülen çevirdi. Butto hemen baba evi Bilaval'a götürüldü.
Kadın lider, ocaktaki seçimle üçüncü kez başbakanlık düşlese de Müşerref'le anlaşması yüzünden istediği oyu alamayacağı öngörülüyor. Müşerref benzer bir anlaşmayı kabul etmeyen devrik başbakan Nevaz Şerif'i geçen ay İslamabad'dan tekrar sürgün yeri Cidde'ye sepetlemişti. Babası eski lider Zülfikâr Ali Butto'nun 1979'da asılmasının ardından siyasi külte dönüşen Butto, ilk kez 1988'de 33 yaşındayken başbakan olmuştu. İslam âleminin ilk kadın başbakanı Butto, Oxford ve Harvard eğitimli. (Dış Haberler)