Bütün Kosova kayak merkezi olsa...

Kosova, başbakan seçtiği eski gerilla lideri Haşim Taçi'nin 10 Aralık'ta nihai statü müzakereleri biter bitmez tek yanlı bağımsızlık ilanı halinde, kalan 100 binlik Sırp nüfusun ayrılmasıyla yüzleşmeye koşuyor.

BREZOVİÇA - Kosova, başbakan seçtiği eski gerilla lideri Haşim Taçi'nin 10 Aralık'ta nihai statü müzakereleri biter bitmez tek yanlı bağımsızlık ilanı halinde, kalan 100 binlik Sırp nüfusun ayrılmasıyla yüzleşmeye koşuyor. Kosova'da tek bir yer var ki, Arnavutlarla Sırplar hâlâ birlikte yaşıyor: Sırpların çoğunlukta olduğu bir bölgede, 2 bin 500 metre rakımda, Alpler havasının yaşandığı, geçmişte Yugoslavya'nın kurusu Josip Broz Tito'yu çok ağırlamış Brezoviça kayak merkezi.
Sırp yanağına öpücük
Buradaki pansiyonlardan birinin Sırp sahibi İvan Milosavlyeviç, Sırp rakısı 'slivovitz' yudumlayıp iki Arnavut arkadaşıyla Sırpça müzik videosu izlerken, manzarayı şöyle aktarıyor: "Ben geçimimi sağladığım sürece Kosova'ya kim sahip olmuş umursamam. Nadiren aşağı iniyorum, çünkü burası uygarlığın zirvesi, aşağısı ise siyasi cangıl." Arnavut dostu Lütfü
Alozi, yanağından öptüğü İvan'ı mükemmel Sırpçasıyla onaylıyor: "Biz kayağı nefretten daha çok seviyoruz." Girişine dev bir Kosova Kurtuluş Ordusu heykeli dikilen Brezoviça, 50 bin kişilik pistlere sahip olsa da son iki yılda kayak sezonunda 100 bin orta halli Arnavut geliyor. Yerel işadamlarının başkanı ve lokantacı Orlo Jovanoiç, ekonomilerinin Arnavutlara bağlı olduğunu, onları getirmek için ellerinden geleni yaptıklarını belirtiyor. Mesela mönüda domuzun yerini dana almış.
Ama Arnavutlar, Sırp işletmelerini boykot baskısı altında. Eskiden doluluktan müşterileri kapıdan çevirdiği lokantasına bugün Arnavut dostlarının kimliklerini saklayarak girdiğini anlatan Orlo, maziyi yâd ediyor: "Eskiden Arnavutlarla çok iyi geçinirdik. Ama şimdi dostlarım bir bardak su içmek için bile Sırp mekânına giremiyor." Orlo, nostaljinin etkisiyle güvenlik kaygısını bir kenara koyup 60 km uzaktaki Priştine'ye gidip Arnavut seyahat acentalarını Brezoviça'ya tur düzenlemeye iknaya bile çalışmış.
Ama bağımsızlık ilanı halinde, Brezoviça'ya 15 bin Sırp'ın kovulmasıyla Arnavutların yerleştirileceği kaygısı eksik değil. Arnavut turizm yetkililerinin Sırp yetkililerle aynı binada çalışmayı reddedip Sırp imzası gerektiğinde ulak yollaması bile geleceğe alamet. (NY Times)