Bütün meczuplar Berlusconi'yi buluyor!

Bütün meczuplar Berlusconi'yi buluyor!
Bütün meczuplar Berlusconi'yi buluyor!

Berlusconi?nin yüzü gözü yaralı minyatür heykelcikleri gözde Noel hediyesi oldu. İtalyan lideri ?İsa gibi? gösterenler bile var. FOTOĞRAF: ap

ROMA - İtalya’da pazar günü Milano’daki mitingi sonrası akli dengesi bozuk bir vatandaşının saldırısına uğrayan 73 yaşındaki Başbakan Silvio Berlusconi , üç gündür tutulduğu hastanede neredeyse bir başka meczupla karşı karşıya kalıyordu. 42 yaşındaki Massimo Tartaglia’nın Milano katedrali heykelciğiyle yaptığı saldırıda burnu ve iki dişi kırılan Berlusconi’nin hastane bir gün daha kalıp bugün taburcu edilmesine karar verilirken, dün bir de hastane odasına sızma girişimi güvenlik tartışmalarını körükledi.

Yedinci kata kadar çıktı
Dün sabaha karşı San Raffaele Hastanesi’nin Berlusconi’nin kaldığı yedinci katına dek çıkan bir genç, asansörden adımını atar atmaz korumalar tarafından derdest edildi. “Başbakana selam vermek istiyorum” diye bağıran gencin üzerinden silah çıkmazken, aracında hokey sopaları ile iki paslı bıçak bulundu. Torino’da ikamet ettiği belirlenen 26 yaşındaki gencin, 2008’de psikolojik tedavi gördüğü anlaşıldı. Olay üzerine güvenlik sıkılaştırıldı. San Raffaele hastanesi sevenlerinin akınına uğrayınca Berlusconi, onlara ‘Sevgi hep nefreti yener’ mesajı yollamıştı.
Tutuklanan ve yazdığı mektupla Berlusconi’den özür dileyen Tartaglia’nın ise cezaevinden hastaneye nakil talebi reddedildi. Tartaglia saldırıyı tek başına yaptığını söylese de görgü tanıklarından Andrea Di Sorte, ona başkasının yardım ettiği iddiasında: “Heykelciği eline başkası tutuşturdu. Naylona sarılmış bir şey verildiğini görür gibi oldum. O kişinin niyeti Başbakanla yüz yüze gelip, objeyi bıçak gibi kullanmaktı.” Ama saldırgan üzerinden çıkan  İsa hey-
kelciği ve biber gazı spreyini olay çıkarsa kullanmak için aldığını söylemişken, yetkililer de buna ikna olmuş görünüyor.  Tartaglia 5 yıla kadar hapse çarptırılabilir.

Baş ağrısı ve yeme güçlüğü
Baş ağrısı ve yeme güçlüğü çeken, eski sırt ağrıları depreşen Berlusconi’nin bir gün daha gözlem altında kalmasına karar veren doktoru, dün herkesi “Kaygı verici birşey yok” diyerek teskin etti. 15 gün ıstırahati gereken Berlusconi’yi ‘geçmiş olsun’ dilemek için en son ABD Başkanı Barack Obama ararken, sahibi olduğu Milan takımının oyuncuları Seedorf ve Thiago Silva hastanede ziyaret etti. Sözcüsü Paolo Bonaiuti, Berlusconi’nin son derece memnun kaldığını söylerken, “Herkese neşesinin yerinde olduğunu söylememi istedi. Kendisini politik kaosatan uzak tutmaya çalışıyoruz. Ama o sürekli çalışan bir makine gibi. Adeta, sabah  açılıp, gece yarısından sonra kapanan bir volkan” diye konuştu. (afp, ap)


    ETİKETLER:

    Silvio Berlusconi