Büyük uçak talebi Pelosi'ye bela oldu

ABD'de Temsilciler Meclisi'nin ilk kadın başkanı olan Demokrat Kaliforniya vekili Nancy Pelosi, Cumhuriyetçilerin hedefinde.

WASHINGTON - ABD'de Temsilciler Meclisi'nin ilk kadın başkanı olan Demokrat Kaliforniya vekili Nancy Pelosi, Cumhuriyetçilerin hedefinde. Pelosi'nin Washington'dan San Francisco'daki evine dönmek için Pentagon'dan kullandığı askeri uçağın daha büyüğünü istemesi üzerine ortalık karıştı. Cumhuriyetçiler, Pelosi'nin 15 milyon dolarlık bu talebinin israf olduğu ve daha büyük uçağın daha çok yakıt kullanıp küresel ısınmaya katkı yapacağı savıyla soruşturma talep etti.
Pelosi ise Cumhuriyetçilerin 'bir bardak suda fırtına kopardığı' fikrinde. 11 Eylül sonrası güvenlik önlemleri çerçevesinde Temsilciler Meclisi Başkanı olarak Pentagon'un tahsis ettiği askeri uçaklarla seyahat hakkı olan Pelosi "Ticari uçaklarla bile uçabileceğimi söyledim. Ama Kongre'nin güvenlik yetkilileri, uzun mesafeler uçabilen daha büyük bir uçak kullanmamı istedi. Güvenlik kaygıları nedeniyle San Francisco'ya direkt uçmamı istiyorlar" dedi. Kadın lider, Cumhuriyetçilerin adını lekelemek istediğini savunup "Halka savaş, ekonomi ve küresel ısınma gibi konularda söyleyecek sözleri olmadığından bu oyunu oynuyorlar" suçlaması getirdi. (ap, afp)