Büyükanıt, ABD'den memnun dönüyor

Amerika'daki temaslarını dün 'Ermeni soykırımı' tasarısının akıbeti açısından önem taşıyan Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Tom Lantos'la görüşerek ve...

WASHINGTON - Amerika'daki temaslarını dün 'Ermeni soykırımı' tasarısının akıbeti açısından önem taşıyan Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Tom Lantos'la görüşerek ve bir basın toplantısı düzenleyerek tamamlayan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, olumlu izlenimler edindi.
'Asker olarak füzeleri biliriz'
Önceki akşam ABD Savunma Bakanlığı'nda Genelkurmay Başkanı Peter Pace tarafından ağırlanan ve Savunma Bakan Yardımcısı Eric Edelman'la da bir araya gelen Büyükanıt, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Büyükanıt, edindiği izlenimi soran gazetecilere, "Tabii ki sonuç alınmadan bir şey denemez ama PKK ile mücadele konusunda daha iyi bir mücadele içinde olunacağı izlenimi edindim. Ama tabii sonuçlarına bakacağız" yanıtını verdi. Bir gazetecinin, "Süre verebilir misiniz?" sorusu üzerine Büyükanıt, "Veremezsiniz. Biz 1984'ten beri mücadele ediyoruz" dedi.
İran'ın Şahab füzelerinin Türkiye'yi tehdit ettiği iddiasına dair soru üzerine Büyükanıt, bu konuları konuşmadıklarını söylese de, "Asker olarak, füzeler nereye kadar gider, nedir, bunların hepsini biliyoruz" diye konuştu. Bir gazetecinin, "Tedirgin miyiz?" diyerek ısrar etmesi üzerine ise Genelkurmay Başkanı "Gayet tabii. Bölgede bu tip şeylerin olması, hangi ülkenin olursa olsun, bölge ülkelerini tedirgin eder. Kim olursa... Böyle bir kabiliyetin olması, hele kontrol dışında olursa tehlikeli" ifadelerini kullandı. Büyükanıt, Genelkurmay'ın internet sitesinde, Rusya lideri Vladimir Putin'in, tek kutuplu dünyaya dair eleştirilerinin yer aldığı Münih konuşmasının yayımına dair soruyu ise "Ben, kendi işimle uğraşmaktan onları bilmiyorum" diyerek yanıtladı.