Büyükanıt Ege'de uçuş dersi verdi

Balkan ülkeleri genelkurmay başkanlarının ilk toplantısı için Selanik'e giden Yaşar Büyükanıt, Yunanlılara Ege'deki askeri uçuşlar için ders verdi.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Balkan ülkeleri genelkurmay başkanlarının ilk toplantısı için Selanik'e giden Yaşar Büyükanıt, Yunanlılara Ege'deki askeri uçuşlar için ders verdi. Toplantı sonrası basın toplantısında, Yunan gazeteciler Büyükanıt'ı hedef alıp Türk-Yunan çekişmesi yaratmaya çalıştı. Ancak Büyükanıt'ın net cevapları ve Yunan Genelkurmay Başkanı Amiral Panayotis Hinofotis'in müdahalesi tansiyonun yükselmesini önledi.
Genelkurmay Başkanı Yunan gazetecilere net konuştu: "Türk silahlı kuvvetleri hiçbir zaman Ege'de Yunan hava sahasını ihlal etmedi, etmez de." Türk savaş uçaklarının Ege'nin uluslararası hava sahasında uçtuklarını vurgulayan Büyükanıt, "Ancak FIR hattının algılanması farklı. FIR, uçuş malumat bölgesi demektir ve kesinlikle egemenlik sınırı değildir" dedi. Sivil uçaklara karşın askerler de dahil devlet uçaklarının FIR bölgesinden geçerken uçuş raporu vermek zorunda olmadıklarını hatırlatan Büyükanıt, "Yunanistan, bizim FIR hattından geçişimizi ihlal algılıyor. Uluslararası hava sahasından geçişler bütün devlet uçaklarına serbesttir. Buna ihlal demeniz doğru değil" diye ekledi.
Yunanlılar ihlal etti
"Keşke bu soruları sormasaydınız. Ben de cevaplamak zorunda kalmasaydım" ifadesini kullanan Büyükanıt, Türkiye'nin Ege'de güven artırıcı önlemleri uygulamadığı iddiasına da somut yanıt verdi: "Bu toplantıda Ege'de uçaklarımızın uçmaması mutabakatına varmıştık. Bizim uçaklar ne salı ne çarşamba uçtu. Buna karşın, Yunan uçakları salı uluslararası, çarşamba da kendi hava sahalarında uçtu." İstanbul'dan Selanik'e de Ankara'ya da 50 dakikada gidildiğini belirten Büyükanıt, "Birbirimize çok yakınız. Benzerliklerimiz farklılıklarımızdan çok daha fazla. Yunan meslektaşımla iyi niyetle görüşüyoruz. Siyasilere elverişli zemin hazırlamaya çalışıyoruz. 2.5 yılda üç defa Yunanistan'a geldim" dedi.
Yunanlı gazeteciler yeni sorular sormaya hazırlanırken, Hinofotis "Uluslararası sivil havacılık teşkilatı kuralları var. Farklı görüşler bulunması, uluslararası hukuk kurallarını değiştirmez" açıklamasını okuyarak Yunan tezini tekrarlamak zorunda kaldı. Hinofotis, Yunanlı gazetecilerin Büyükanıt'a başka önyargılı soru sormalarını da zamanında müdahaleyle engellemeye çalıştı. Bundan sonraki toplantının Antalya'da yapılması kararlaştırıldı.