Büyükanıt'ın dostu Yunan hükümetinde

Yunan seçimini zor da olsa kazanan merkez sağcı Yeni Demokrasi (ND) lideri, Başbakan Başbakan Kostas Karamanlis'in yeni hükümetinde Dora Bakoyani dışişleri, Evangelos Meimarakis de savunma bakanlığını korudu. Mora Yarımadası'ndaki...
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunan seçimini zor da olsa kazanan merkez sağcı Yeni Demokrasi (ND) lideri, Başbakan Başbakan Kostas Karamanlis'in yeni hükümetinde Dora Bakoyani dışişleri, Evangelos Meimarakis de savunma bakanlığını korudu. Mora Yarımadası'ndaki yangınlar nedeniyle itfaiye-sivil savunmadan sorumlu Kamu Düzeni Bakanı Viron Polidoras koltuğunu kaybetti. Bu bakanlık, içişleri bakanlığıyla birleşti. İçişleri Bakanı Prokopis Pavlopulos'a tüm güvenlik güçlerinden sorumlu yardımcı olarak, Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'la yakın dostluk kuran ve seçim öncesi Yunan Genelkurmay Başkanlığı'ndan istifa edip siyasete atılan emekli amiral Panayotis Hinofotis getirildi. Yunan polis, terörle mücadele, itfaiye ve sivil savunma güçlerinden artık eski asker Hinofotis sorumlu. 'Kötü Türk' imajını hafiflettiği için büyük tepki toplayıp değiştirilse de seçim öncesi yeni tepkilere yol açmaması için okullara dağıtılmayan ilkokul 6. sınıf tarih kitabı yüzünden Marietta Yiannaku eğitim bakanlığından olurken, yerine getirilen Dışişleri Bakan Yardımcısı Evripidis Stilianidis'in tavrı merakla bekleniyor.
PASOK anketi Venizelos'u lider gösterdi
Hezimete uğrayan anamuhalefetteki PASOK'ta ise 'Venizelos isyanı' başladı. 'Melek yüzlü şeytan gözlü' anayasa profesörü Evangelos Venizelos, PASOK lideri Yorgos Papandreu'nun koltuğuna göz dikti. Seçim sonrası yapılan üç anket PASOK'ta Venizelos'u Papandreu'ya tercih edenlerin çoğunlukta olduğunu gösterdi. PASOK liderliği için Venizelos yüzde 60-70, Papandreu iyüzde 9-15 oranında destek aldı. Venizelos, 1996-2004 döneminde PASOK lideri ve başbakan olan Kostas Simitis'i ziyaret edip desteğini istedi. Simitis parti krizinde 'hakem' rolünü üstlenirken, Papandreu istifayı reddediyor.