Büyükanıt'tan 'Ege'de silahsız uçalım' çağrısı

Balkan ülkeleri Genelkurmay Başkanları Konferansı'na katılmak üzere Selanik'te bulunan Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, "Ege'de uçaklarımızı silahsız uçurmaya hazırız, yeter ki Yunanistan da aynısını yapsın" mesajını verdi.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Balkan ülkeleri Genelkurmay Başkanları Konferansı'na katılmak üzere Selanik'te bulunan Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, "Ege'de uçaklarımızı silahsız uçurmaya hazırız, yeter ki Yunanistan da aynısını yapsın" mesajını verdi. Büyükanıt, Yunan gazetecilerle sohbeti sırasında şunları söyledi:
"Biz savaş uçaklarımızı silahsızlandırmaya hazırız. Uçakları niye silahsız uçurmadığımızı anlayamıyorum. Biz düşman değiliz. Bütün bu genç pilotları düşündüğümüzde tehlikenin boyutu ortada. Geçenlerde Ege'de neler olduğunu gördük. Yazık değil mi? Biz bunu yapmaya hazırız. Siz de yapın." Politikacıların Türkiye-Yunanistan arasındaki anlaşmazlıkları çözmelerine yardımcı olmak için Yunan Genelkurmay Başkanı Panayotis Hinofotis'le birlikte gerekli ortamı sağlamaya çalıştıklarını sözlerine ekleyen Büyükanıt, Yunan gazetecilere "Bu konuda bize yardım edin" diye de seslendi.
Büyükanıt yeni defteri imzalayacak
Bugün Atatürk'ün doğduğu evi ziyaret edecek olan Büyükanıt, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın geçen yılki Selanik ziyareti sonrası değiştirilen yeni ziyaretçi defterini imzalayacak. Erdoğan, Fethi Dördüncü'nün yazdığı eleştirilerin bulunduğu sayfayı yırtmıştı. Dördüncü aleyhinde dava açılırken, inceleme için Türkiye'ye gönderilen defter geri dönmeyince yeni defter imzaya açılmıştı.