Çadır savaşı iyice kızışıyor

Çadır savaşı iyice kızışıyor
Çadır savaşı iyice kızışıyor

Kaddafi?nin bu kez Trump?ın arazisine kurmaya başladığı çadıra yine set çekildi. FOTOĞRAF: ap

NEW YORK - Libya’nın dönem başkanlığı vesilesiyle ilk kez BM Genel Kurulu’na katılan Libya lideri Muammer Kaddafi, tüm engellemelere rağmen New York’a Bedevi çadırı kurma çabasından pes etmiyor. Ret yanıtları üzerine BM’ye yakın Libya Temsilciliği’nde kalacağı sanılan Kaddafi, önceki gün New York’un kuzeyindeki Bedford’ta gayrımenkul zengini Donald Trump’a ait araziye çadır kurmaya başladı. Ama dün yine engellemeyle karşılaştı. 

Savcı dokunulmazlık tanımıyor
Arazide hummalı bir inşaatın sürdüğünü farkeden yerel yetkililer, Gizli Servis’ten Libya liderinin kiraladığı araziye çadır kurdurmakta olduğunu öğrendi. “Yerel nizamlar diplomatik dokunulmazlık tanımaz” diyen şehir savcısı Joel Sachs, özel mülkiyette inşaat yapmak için gereken izinleri almayan Libyalılara bir müfettiş gönderdiğini açıkladı. Çadırın uydu antenlerini takmakta olan işçilerin İngilizce bilmedikleri söyleyen Sachs, bunun üzerine müfettişin inşaatın durdurulması emrini arazinin bakıcısına verdiğini anlattı. Emrin uygulanıp uygulanmadığını kontrol edeceklerini belirten Sachs, ‘çadırın ve varsa içinde kalanların kaldırılmamış olması halinde cezai işlem uygulayacaklarını’ söyledi.
Kaddafi’nin arazilerine gelmeyeceğini açıklayan Trump şirketi, arazinin bir kısmını ‘Ortadoğulu iş ortaklarına kiraladıklarını, bu kişilerin Kaddafi’yle bağı olup olmadığını bilmediklerini’ söyledi. (ap)