Çağdaş dünyanın yeni kelimeleri...

Dünyanın siyasetten popüler konulara uzanan değişimleri İngilizcenin saygın Collins sözlüğünün son basımında kendini gösterdi.

LONDRA - Dünyanın siyasetten popüler konulara uzanan değişimleri İngilizcenin saygın Collins sözlüğünün son basımında kendini gösterdi. Collins'in dokuzuncu basımına, ABD'nin 'terörle savaşı' gibi siyaset konularının yanı sıra sokak argosunun yeni kelimeleri de konuldu.
Bunlardan ilki, futbolun sanayileşmesiyle paraya para demeyen futbolcuların seksi ve güzel eşlerini tanımlayan 'wag' kelimesi. Zamanlarını eş veya sevgililerinin servetini harcayarak geçiren 'wag'lerin başında İngiltere'nin yıldızı David Beckham'ın eşi Victoria geliyor. Alışveriş merkezlerini mesken tutan gençler için sokakta yaratılan ve Türkçe'ye 'kapüşonlu' diye çevrilebilecek 'hoodie' kelimesi de sözlükteki yerini aldı. Tipik bir 'hoodie', üzerinden kapüşonlu sweatshirt'ünü eksik etmezken, 'potansiyel holigan' gibi görülüyor. Sözlükte, 'moda kurbanlarının' ilham kaynağı olduğu kelimeler de var. Bunlardan ilki, yeme bozukluklarının tırmandığı 2000'lerin alameti farikası olan 'sıfır beden'. Diğeriyse kilo korkusuna bağlı yeme bozukluğu olan anoreksiyanın 'yaşam tarzı tercihi' olduğuna inananları tanımlayan 'pro-ana' kelimesi. Amerikalıların ünlü keki 'muffin'e atfen sokak argosunda doğan 'muffin üst' kelimesi ise tam anlamıyla moda kurbanlarını anlatıyor. Kelimenin kökeninde, toplu kadınların düşük kesim kotlar üzerine dar ve kısa tişörtler giymesi sonucunda beldeki yağların sıkışıp sarkması ve bu görüntünün muffin kekine benzemesi yatıyor.
'Mevsim kayması, karbon ayak izi'
Çevre kirliliğinin tavan yaptığı 21. yüzyılın dünyasının akıbetine dair kaygıları yansıtan kelimeler de sözlükte yerini aldı. Mevsim sürelerinin iklim değişikliğine bağlı olarak değişmesini anlatmak için kullanılan 'season creep,' yani 'mevsim kayması' bunlardan biri. Bir diğeri ise ülkeler ve şirketlerin atmosfere saldığı karbon miktarını belirten 'carbon footprint' yani 'karbon ayak izi'.
Bush yönetiminin 'terörle savaş' kapsamında dünyaya dayattığı 'yeni düzenin kelimeleri' de sözlüğe girdi. Bunlar arasında radikalleşme, Londra'daki 7 Temmuz saldırılarını anlatan '7/7', Britanya'da Müslümanların yoğun yaşadığı yerleri ifade etmekte kullanılan ve giderek İslami teröre atıf haline gelen 'Londonistan' ile Guantanamo Üssü'nü niteleyen 'Gitmo' var. (bbc, afp)