Castro bu kez daha neşeli ve enerjik

Küba Devlet Başkanı Fidel Castro, temmuzda geçirdiği bağırsak ameliyatı sonrası 'ölmek üzere olduğu' spekülasyonlarını, yazdığı makalelerle yanıtlarken, dört ayın ardından ilk kez ekranlarda boy gösterdi.

HAVANA - Küba Devlet Başkanı Fidel Castro, temmuzda geçirdiği bağırsak ameliyatı sonrası 'ölmek üzere olduğu' spekülasyonlarını, yazdığı makalelerle yanıtlarken, dört ayın ardından ilk kez ekranlarda boy gösterdi.
Devlet televizyonu önceki gün Castro'nun Vietnam Komünist Partisi Başkanı Nang Duk Man'ı kabul ettiği iki saatlik görüşmenin görüntülerini yayımladı.
En son yoldaşı Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez'le 30 Ocak'taki görüşmesiyle ekrana çıkan 80 yaşındaki Castro'nun bu kez çok daha enerjik, neşeli ve canlı göründüğü dikkat çekti.
Eşofmanları içindeki Castro, konuğuyla kucaklaşarak samimi pozlar verirken, görüşmede 'Latin Amerika ve karşılıklı çıkarlar' konularının ele alındığı belirtildi. Castro, 'Vietnam'ın kahraman halkıyla ekonomi, sağlık ve eğitim alanındaki gelişmesini' övüp "Vietnam, asla unutmayacağımız bir ülke" ifadelerini kullandı.
'Konular derindi coşkuya kapıldım'
Vietnam lideri ise görüşmeyle ilgili şunları aktardı: "Castro, Küba'nın enerji devrimi hakkkında uzun uzun konuştu. Latin Amerika'daki durumu da ele aldık. Castro çok mutluydu. Onun karşısında coşkuya kapıldım. Birçok dünya meselesi hakkında konuştu. Konular çok derindi." Castro, 10 aydır hâlâ halkın arasına çıkmazken, Kübalı bir yetkili geçen cuma efsanevi liderin 'neredeyse tamamen iyileştiğini' açıklamıştı. (ap, Reuters)