Castro efsanesi sağlık haberiyle yıkılır mı?

Küba Devlet Başkanı Fidel Castro'nun temmuzda geçirdiği bağırsak ameliyatı sonrası sağlığına dair spekülatif haberlerin üzerine 'mal bulmuş Mağribi gibi atlayan' Batı medyası, yeni iddia ortaya attı.

MADRİD/KÜBA - Küba Devlet Başkanı Fidel Castro'nun temmuzda geçirdiği bağırsak ameliyatı sonrası sağlığına dair spekülatif haberlerin üzerine 'mal bulmuş Mağribi gibi atlayan' Batı medyası, yeni iddia ortaya attı. El Pais gazetesi dünkü haberde, 'Castro'nun 2006 başında üç başarısız ameliyat geçirdiğini' ve 'durumunun çok ciddi' olduğunu öne sürdü. Aralıkta Havana'ya gidip Castro'yu muayene eden ünlü cerrah Garcio Sabrido'nun çalıştığı Gregorio Maranon Hastanesi'nden iki kaynağa dayanan haberde, 'Küba lideri, ciddi kalınbağırsak enfeksiyonuyla ölümcül bir hastalık olan peritonite (karın zarı iltihabı) dönüşen komplikasyonlar geçirdi' denildi.
Castro'nun koltuğuna dönebilse bile bunun sembolik kalacağını Kübalı yetkililer dahi inkâr etmezken, haberde 'bir efsaneyi küçük düşürmek istercesine' en ince tıbbi ayrıntılara girilmesi dikkat çekti: '2006'nın ilk yarısında Castro'nun kalınbağırsağında iltihaplanma görüldü. Bu, kalınbağırsağın bir kısmıyla rektumun alınmasını gerektirdi. Bu ameliyatta, kalınbağırsağın bir kısmı dışarı çıkarılıp rektuma bağlanmak istendi ancak bağlantı kopunca başarısız olundu. Ameliyat sonrası karna boşalan dışkı, karınzarı iltihabına yol açtı. Enfeksiyonun sürmesi, ikinci ameliyatı gerektirdi. Ama enfeksiyon kapan bölgeyi temizleyip kurutmak ve kalınbağırsakta açılan delikle suni anüs yaratma (kolostomi) girişimi de başarısız oldu. İncebağırsağın sindirim enzimlerini salgılamasını önleyen safra kanalı iltihaplanması saptandı. Üçüncü ameliyatta da boşaltım için suni tüp yerleştirildi. Güney Kore yapımı tüpte sorun çıkınca, İspanya yapımı tüple değiştirildi.' Habere, safra iltihaplanmasının yüzde 80 oranında ölümle sonuçlandığı bilgisi de eklendi.
Castro'nun damardan beslendiğini yazan gazete, Sabrido'nun 'Sağlığı iyi' diyerek yalan söylediğini iddia ederken cerrah tanısının arkasında durdu. (afp, ap, Reuters)