Castro söylentilerini doktoru bitirdi

Küba Devlet Başkanı Fidel Castro'nun temmuzda geçirdiği bağırsak ameliyatının ardından Batı medyasında sağlığına dair çıkan spekülasyonlara İspanyol doktorundan yalanlama geldi.

MADRİD/CARACAS - Küba Devlet Başkanı Fidel Castro'nun temmuzda geçirdiği bağırsak ameliyatının ardından Batı medyasında sağlığına dair çıkan spekülasyonlara İspanyol doktorundan yalanlama geldi. Aralıkta Havana'ya gidip Castro'yu tedavi eden ünlü cerrah Garcio Sabrido, İspanyol El Pais gazetesinin kendi hastanesinde çalışan iki kişiye dayandırdığı '2006 başında üç başarısız ameliyat geçiren Castro ölmek üzere' iddiasına sert çıktı: "Bu haberdeki tek doğru şey hastanın adı, ameliyat geçirdiği ve bazı komplikasyonlar olduğu. Gerisi sepekülasyon." Sabrido, CCN kanalına demecinde Castro'nun kanser olmadığı tanısının arkasında olduğunu yineleyip "Hatta elimdeki bilgilere göre aşamalı iyileşmenin sözkonusu olduğunu söyleyebilirim" diye konuştu.
Gizli gizli arıyor
Kadim düşmanlarının dört gözle ölümünü beklediği Castro'nun baş yoldaşı Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez ise efsane liderden eğlenceli haberler aktarmayı sürdürüyor. 'Diğerlerinin kıskanmaması için Castro'nun telefonda konuştuklarını sır olarak saklamasını istediğini' söyleyen Chavez, "Yaklaşık 10 gün önce beni aradı ve yarım saat konuştuk. Bana dedi ki, 'Yalvarıyorum seni aradığımı kimseye söyleme, çünkü kıskanıyorlar. Bilmediğim bir yerlerden beni arayıp konuşmak istiyorlar, ama ben hemen hemen hiç kimseyi aramıyorum." (afp, ap)