Castro'nun Kübası'na Balkanlar'dan sıkı müttefik çıktı: Sırbistan

Batı'nın bütün baskısı ve karşılığında AB üyeliği vaat etmesine karşın Kosova'nın bağımsızlığına yanaşmayan Sırbistan, Rusya'yla eski ittifakı tazelerken kendine okyanus ötesinde yeni müttefik buldu: Küba.

BELGRAD - Batı'nın bütün baskısı ve karşılığında AB üyeliği vaat etmesine karşın Kosova'nın bağımsızlığına yanaşmayan Sırbistan, Rusya'yla eski ittifakı tazelerken kendine okyanus ötesinde yeni müttefik buldu: Küba.
Geçen hafta BM Genel Kurulu'nun üste üste 16 yıldır ABD'nin Küba'ya 45 yıllık ambargoyu kaldırması yönünde bağlayıcılığı olmayan karar alması karşısında Washington kılını kıpırdatmazken, önceki gün Sırbistan parlamentosu Küba ile dayanışma oylamasına gitti. Aşırı milliyetçi Sırp Radikal Partisi'nin sunduğu "Sırp Cumhuriyeti ulusal meclisi, on yıllardır ekonomik blokaj ve tecrit altındaki Küba Cumhuriyeti halkıyla tüm kalbiyle dayanışmasını ifade eder. Her ülkeye yönelik güç kullanımı, yaptırım, tecrit politikalarına karşıyız, zira bunlar hep halkın acı çekmesine yol açar" diyen tasarı, 250 milletvekilinden 205'inin oyuyla onaylandı. Sadece Batı yanlısı Liberal Parti, tasarıya serbest seçimler yapılması çağrısının eklenmesi önerisi reddedilince, aleyhte oy kullandı. Radikal Parti'yle geçmişte hükümet kurmuş olan Slobadon Miloşeviç'in 1990'lardaki iktidarı sırasında Sırbistan Batı ambargosuna maruz kalmıştı.
Bağlantısızlar Hareketi'nin üyeleri olarak Küba'yla bugüne kadar hep iyi ilişkileri bulunan Sırbistan, Tarım Bakanı Slobodan Milosavlyeviç'i de Havana'ya yolladı. Sırp bakan Küba'nın yolunu tutarken, "Havana Sırbistan'ın toprak bütünlüğünü ve Kosova'yı sınırları içinde tutma kararlılığını tümüyle destekliyor" ifadelerini kullandı. Sırbistan, Belgrad-Havana doğrudan uçuşlarına ve Küba'yla ikili ticareti de artırmaya hazırlanıyor.
Belgrad, Kosova için Hong Kong tipi önerdi
Kosova'nın nihai statüsü müzakereleri çerçevesinde ise Sırbistan Başbakanı Vosijlav Kostunitsa, "Biz hem köklü bir özerklik, hem de Çin'in içinde Hong Kong'un statüsüne benzer bir statü üzerinde anlaşmayı kapsayan ikili öneride bulunacağız. Bu öneriyle Kosova eyaleti için en yüksek özerklik ihtimalinin, somut, gerçekçi ve mümkün bir çözüm olduğunu göstereceğiz" açıklaması yaptı. Ancak bu öneriyi reddeden Kosova heyeti, daha 120 yıl görüşülse de bu tutumlarla uzlaşılamayacağını savunup 10 Aralık'tan kısa süre sonra bağımsızlık ilanı için tarih belirleyeceklerini söyledi. (afp, ap, aa)