'Castro'nun sağlığı seçilmesine elveriyor'

Küba'nın mide ameliyatından beri nekahet dönemindeki efsanevi lideri Fidel Castro'nun Temmuz 2006'da yetkilerini geçici devrettiği kardeşi Raul Castro, ağabeyinin 20 Ocak'taki seçimlerde 'aday olmasına sağlığının elverdiğini' söyledi.

HAVANA - Küba'nın mide ameliyatından beri nekahet dönemindeki efsanevi lideri Fidel Castro'nun Temmuz 2006'da yetkilerini geçici devrettiği kardeşi Raul Castro, ağabeyinin 20 Ocak'taki seçimlerde 'aday olmasına sağlığının elverdiğini' söyledi. Dün 81 yaşındaki ağabeyinin yeniden aday gösterildiği Santiago de Cuba'yı ziyaret eden 76 yaşındaki Raul Castro, Küba liderinin zihninin açık olduğunu, beyin fonksiyonlarının tamamının çalıştığını ve sağlığının giderek düzeldiğini belirtti: "Evet, bazı küçük fiziksel kısıtlamaları var. Ama, günde iki kez neredeyse iki saat egzersiz yapıyor, kaybettiği kiloları da önemli ölçüde geri aldı. Fidel'in şimdi daha fazla zamanı var ve hiç olmadığı kadar çok okuyup düşünüp yazıyor. Güçlü zihni daha sağlıklı."
'Fidel daha uzun, bir de sakalı var...'
20 Ocak'taki seçimle parlamentoyu oluşturacak 614 milletvekili, martta ülkeyi yönetecek Devlet Konseyi'ni belirleyecek. Konseyin başkanı tek partili hükümetin de başkanı oluyor. Küba Devrimi'nden beri başkanlığı Castro yürütüyor. Raul ise, Küba'daki seçim sistemini eleştirip iki kardeş arasında fark olmadığını savunan ABD yönetimiyle dalga geçmeyi ihmal etmedi. ABD sisteminin Cumhuriyetçi ve Demokratik olmak üzere iki partiye dayandığını anımsatan Raul, iki parti arasında tercihi kendisi ile abisi arasında tercih yapmaya benzetti: "Biz de Küba'da iki parti olduğunu söyleyebiliriz. Birisi Fidel'in, diğeri Raul'un liderliğinde. O vakit ne fark eder? ABD'de de aynı şey oluyor. Fidel benden biraz daha uzun, onun sakalı var, benimse yok, hepsi o kadar."
Castro'nun yaşlılık sınırı 100
Fidel'in geçen haftaki mektubunda iktidara yapışıp kalma ve gençlerin önünü tıkama niyeti olmadığını' söylemesi 'emeklilik işareti verdi' iddialarına yol açmıştı. Ama kimileri de mektupta ünlü Brezilyalı mimar Oscar Niemeyer'in 100. yaşını kutlamasına atıf yüzünden Castro'nun daha uzun yıllar yaşamayı düşündüğü, Raul'u de gayet 'genç' bulduğu yorumu yapmıştı. (afp, bbc)