Cebi delik Kosova bağımsızlık için sandıkta

ABD ile AB'nin bağımsızlığı, Rusya'nın Sırbistan'da kalması için bastırdığı Kosova, belirsizliklerle dolu bir ortamda yarın sandığa gidiyor.

PRİŞTİNE - ABD ile AB'nin bağımsızlığı, Rusya'nın Sırbistan'da kalması için bastırdığı Kosova, belirsizliklerle dolu bir ortamda yarın sandığa gidiyor. Statüsüyle ilgili uluslararası görüşmelerin son turuna konulan mühletin dolmasına bir aydan az kala yapılan genel ve yerel seçimlerin favorisi, eski gerilla lideri Haşim Taçi.
1990'larda Sırbistan'ın Slobodan Miloşeviç rejimiyle mücadele eden Kosova Kurtuluş Ordusu'nun 'yılan' lakaplı siyasi lideri, bugün Kosova Demokratik Partisi'nin (PDK) başkanı Taçi, başbakanlığı kapınca bağımsızlık peşine düşmeye hazırlanıyor. Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin'in misillemeleri karşısında bağımsızlığı tanımayı göze alıp alamayacağı belirsiz olan ABD yönetimi, erteleme olasılığından söz ederken, Taçi'yi zaptetmesi gerecek. Zira Taçi, "10 Aralık'tan sonra acilen Kosova'yı bağımsız bir ülke yapmak
için gereken adım atılacak" diyor.
Çocukların adı Clinton
1999'da Sırbistan'a NATO harekâtını başlatarak Kosova'yı Batı mandası haline getiren eski ABD Başkanı Bill Clinton'ın soyadının pek çok çocuğa önad olarak verildiği bölgede, tüm Arnavut partiler bağımsızlıkçı ve Amerikancı. Anlaşamadıkları ise, işsizliğin yüzde 40'larda, ortalama aylık gelirin 150 avroda seyrettiği Avrupa'nın en yoksul bölgesini nasıl kalkındıracakları... Anketler PDK'nın oyların yüzde 31'ini alacağına işaret ederken, Taçi, gençlere hitap edip kalkınma için milyarlarca avro harcamaktan söz ediyor. 'Kosova'nın en zengin oğlu' lakaplı Behçet Pacolli de, lideri olduğu Yeni Kosova İttifakı'nın (AKR) seçim başarısı için 17 yaşında terk ettiği bölgeye döndü.
Patronu olduğu İsviçre merkezli dev inşaat şirketi Mabatex'in başarısını Kosova'nın ekonomi yönetiminde tekrarlama vaadiyle anketlerde AKR'yi yüzde 16'lık oy oranıyla üçüncü sıraya çıkaran Pacolli, şunları söylüyor:
"Kosova'nın ekonomik potansiyeli yok. Ama çalışkan genç nüfusumuz işgücü ve gerçekleştirme hırsı sunabilir. Ayrıca mikro finans fırsatları araştırılmalı, tarıma yatırım yapılmalı. Dört yılda 70 bin yeni iş yaratabilir ve vergi kaçırmayla mücadele ederek 700 milyon avroluk bütçeyi bir yılda iki katına çıkarabiliriz. Kosova'nın işler ve dürüst bir yönetimi olsaydı, ben şimdi işimi geliştirmeyle meşgul olurdum. Ama durum bu değil. Kosova sekiz altın yılı kaybetti." Pacolli'nin değerinin 1 milyar avroyu geçtiğini söylediği Mabetex, eski Sovyet cumhuriyetlerindeki dev başkanlık sarayları ile hükümet binalarını inşa ediyor, hatta Kremlin'in onarımını da yaptı.
Sırplar boykot ediyor
Kosovalı Arnavutların 'ulusun babası' dedikleri İbrahim Rugova'nın 2006'da ölümünün ardından partisi Kosova Demokraik Birliği (LDK) anketlerde ikinciliğe düştü. BM gözetimindeki 2 milyon nüfuslu bölgede, parlamentonun 120 sandalyesi belirlenecek. Bunun 100'ünü Arnavutlar, kalanını azınlıklar doldurucak. Ancak Belgrad Sırpları seçimi boykota çağırdığından 20 sandalyenin akıbeti merak konusu. (Dış Haberler)