Çeçen direnişinde yolun sonu mu?

Çeçen direnişinde yolun sonu mu?
Çeçen direnişinde yolun sonu mu?

Yıl sonuna kadar kongre toplanacağı haberini Londra görüşmesi sonrası Abdurrahmanov ile Zakayev açıkladı. FOTOĞRAF: AFP

Sürgündeki Çeçen lider Zakayev ile Kremlin güdümlü Kadirov yönetiminin temsilcileri barış için 'Dünya Çeçen Kongresi' toplanmasında uzlaştı. Moskova'nın onayı Zakayev'i sevindirirken, direnişin akıbeti meçhul

LONDRA - Çeçenya’nın bağımsızlık iradesini 1994’ten itibaren iki savaşta 230 bin Çeçen’i öldürerek bastırmış Rusya’nın onayıyla Kremlin güdümlü Ramzan Kadirov ile direnişçi kanat, uzlaşma yönünde kritik adımlar atıyor.
Bağımsızlık yanlılarının verdiği isimle ‘Çeçen-İçkerya’nın Londra’da sürgünde yaşayan başbakanı Ahmet Zakayev ile Kadirov’u temsil eden Çeçenya Meclisi Başkanı Dukvaha Abdurrahmanov’un müzakerelerinden Dünya Çeçen Kongresi’ni (DÇK) toplama kararı çıktı. İlk kez 22-23 Temmuz’da Oslo’da buluşan taraflar, ikinci görüşmeyi 12 Ağustos’ta Londra’da yaptı. Toplantı sonrası ikili, Çeçenleri birleştirmek amacıyla yıl sonuna doğru  kongre kararı aldıklarını duyurdu. Rusya’nın ‘terörist’ suçlamasıyla yıllardır iadesini istediği Zakayev, müzakerelerin Kremlin’in onayıyla gerçekleştiğini belirterek, “Kongrenin temel ilkesi Çeçen toplumunun her yerden temsilcilerin katılması. Ana nokta Moskova’nın müzakerelere ve siyasi çözüm arayışına onay vermesi. Cesaretimin ana kaynağı bu. Bu kalıcı barış için son derece önemli” dedi. Arabuluculuk eden Çeçenya Barış Forumu Başkanı Ivar Amundsen de kongreye Moskova, Çeçen hükümeti, direnişçiler, diaspora ve hatta İslamcı militan kanattan 150 temsilcinin katılacağını söyledi.
2002’de Kopenhag’da DÇG ilk kez toplandığında Moskova, iptal ettiremese de Zakayev’i gözaltına aldırtmıştı. Zakayev, aktris Venessa Redgrave’in çabasıyla bırakılmıştı. İlk kongrede eski Duma Başkanı Ruslan Hasbulatov’un ‘Çeçenya’ya uluslararası gözetim altında özerklik’ önerisi tartışılmıştı. Kadirov’un Zakayev’e el uzatma nedeni ise hem onu vatanına döndürüp direnişin siyasi kanadını, hem de mülteci sorununu bitirmek. Amacını “O İçkerya tarafından eve getirmek istediğim tek kişi. Avrupa’daki insanlarımızı getirmezsek Batı kullanacak. Onları Zakayev getirebilir” diye dile getiren Kadirov, eski tiyatrocu Zakayev’e sahneye dönmeyi önermişti.

Dağıstan’da saldırı: 11 ölü
Kongrenin direnişi bitirmeye kadir olup olmayacağı meçhul. Zira ‘Çeçen-İçkerya başkanı’ iken 2007’de ‘Kafkasya Emirliği’ni ilan edip direnişi tüm Kuzey Kafkasya’ya yayan Doku Umarov, Zakayev’i tanımıyor. 2007’den beri Çeçenya dışında çatışmalar arttı. Son olarak dün Dağıstan’ın Buynaksk kentinde karakol ve saunaya saldırıda dördü polis 11 kişi öldü. (Dış Haberler)