Çeçen liderden atlı tekeli teklif

Kremlin'in Çeçenya'ya başkan atadığı Ramzan Kadirov, savaş yorgunu ülkesinin normalleştiğini ispat için olağandışı bir organizasyona imza atsa da araya bir skandalı sıkıştırmayı başardı.

GUDERMES - Kremlin'in Çeçenya'ya başkan atadığı Ramzan Kadirov, savaş yorgunu ülkesinin normalleştiğini ispat için olağandışı bir organizasyona imza atsa da araya bir skandalı sıkıştırmayı başardı. Daha önce 'dostum' dediği boksör Mike Tyson'ı ağırlamış Kadirov, bu kez Soçi'de yapılacak evli kadınlar 2007 Dünya Güzellik Yarışması'nın adaylarını üç günlüğüne Çeçenya'ya çekmeyi başardı. Buraya kadar her şey normal, anormal olansa 30'una yeni basmış Çeçen liderin Kenya güzeli Caroline Varkaik'e göz koyması oldu. Kadirov, Çeçenya'nın dağını taşını gezdirdiği Varkaik'e evlilik teklif etti. Üstelik bunu çiçekle değil, iki at, iki tavuk ve bir teke hediye ederek yaptı.
Sarışın Kadirov'a 'güzel herif'
Kommersant'a göre teklifi duyan Varkaik, önce başlık parası istedi. Kadirov da bir süre ortadan kaybolduktan sonra konutunda beslediği hayvanlarla çıkagelmiş. Hayvanları görünce şaşırıp kalan Varkaik, Kadirov'a sarılıp bir yıl içinde döneceği sözü vermiş. Söylenti o ki "Güzel herif" diyerek beğenisini dile getiren Varkaik, Kadirov'un teklifini kabul ederse, başını örtüp Gudermes'teki haremde yerini alacak. Çokeşliliği savunan Kadirov evli ve beş çocuk babası. Güzellik danışmanlığının yanı sıra kendisini AIDS ve ayrımcılıkla mücadeleye adamış bir hemşire olan 38 yaşındaki Varkaik'in dört çocuğu var. Evcil hayvan niyetine aslan-kaplan besleyen Kadirov çokeşliliği savununca, şeriatın tanıdığı dört eş kontenjanını doldurduğu dedikoduları çıkmıştı.
Porsche'lerle gezdiler...
Adam kaçırma ve işkence suçlarından ötürü insan hakları sicili kabarık Kadirov, güzellere memleketini gezdirmek için masraftan kaçınmamış. Kadirov, 8 Mart'ta Soçi'deki yarışma öncesi kraliçelerinden 16'
sını özel uçağıyla Moskova'dan alıp İnguşetya'ya götürmüş. Uçuşun Çeçen başkenti Caharkale'ye yapılamamasının nedeni havaalanının hâlâ kapalı olması. Güzeller, İnguşetya'dan olağanüstü güvenlik önlemleri altında 15 siyah Porsche'den oluşan konvoyla 45 km. ötedeki Gudermes'e götürülmüş. Burada kentin en güzel lokantasında Çeçen yemekleri ikram edilen güzeller Caharkale'de Kafkas dans gösterisiyle şenlendirilmiş.
(Telegraph, Kommersant, İnterfax)