Çekilme takviminde Kerkük kaygısı

Çekilme takviminde Kerkük kaygısı
Çekilme takviminde Kerkük kaygısı

Bush?un son iki yılında uyguladığı takviye asker stratejisi çerçevesinde şiddetin çok azaldığı başkent Bağdat?ta gece hayatı da dirildi. Bağdat?ın içkili, dansözlü mekânlarıyla meşhur Ebu Nevaz Caddesi?nin baş müdavimleri ise Amerikan askerleri. FOTOĞRAF: WASHINGTONPOST

Obama'nın Irak'tan çekilme takvimi genelde olumlu karşılandı. Ama ilk dile getirilen kaygılardan biri, 2011'e dek çözülmezse Kerkük'ün kana bulanabileceği

WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama’nın Irak’taki 140 bin Amerikan askerinden muhariplerin 31 Ağustos 2010’a dek çekileceği, ancak Bağdat ile imzalanan güçlerin statüsü anlaşmasının öngördüğü 2011 sonundaki tamamen çekilmeye dek 50 bin askerin çeşitli görevlerle Irak’ta kalacağını açıklaması genelde olumlu karşılandı. Bununla birlikte Kürt Bölgesel Yönetimi’nin göz dikmesiyle Irak’ın en karmaşık sorunu haline gelen petrol zengini Kerkük kentinin akıbeti kaygı konusu. 
Görüş alan Washington Post’a Amerikan ulusal güvenlik duayeni Zbigniew Brzezinski şunları söyledi: “ABD askeri bağlantısını kestikten sonra Irak’ta neler olabileceğini kestiremeyiz. Kerkük’ün geleceği gibi çözülmemiş sorunlarda Amerikan güçlerinin varlığı Irak siyasetine baskı unsuru oluşturuyor. Amerikalılar çekilirken Iraklıların siyasi hesaplaşmasında şiddet çıkacağı kesin. Bu yüzden çekilmeye koşut Irak’ın istikrarı için İran ve Suriye dahil komşularıyla konferans düzenlenmeli. Zira Irak içindeki çatışmaların onların çıkarlarını etkilememesi hepsinin ortak çıkarına.” Brzezinski ABD-İran diyaloğuna zemin hazırlayabilecek bu konferansın yanı sıra İsrail-Filistin barış sürecinde ilerleme kaydedilmesi, yani çekilmenin bölgede çok daha geniş çaplı bir stratejik tasarımla ele alınması gerektiğini söyledi. 

Afgan seçimi nisanda
Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’nin oğlu ve Kürt Bölgesel Yönetimi’nin ABD Temsilcisi Kubat Talabani, henüz siyasi uzlaşmanın sağlanmadığını söyleyerek, anayasa değişikliği, en yüksek yasanın anayasa olması, federal çerçevenin kabulü, anayasa uyarınca Kerkük gibi kentlerin idari statüsünün belirlenmesi, petrol yasası gibi anlaşmazlıkları sıraladı. Talabani çözümün ABD’nin de coşkulu katılımını gerektirdiğini belirtti.
Çekilme takvimi  Cumhuriyetçi desteğini aldı. Ama 50 bin askerin kalmasıyla ilgili Senato Demokrat çoğunluk lideri Harry Reid ile Temsilciler Meclisi Demokrat Başkanı Nancy Pelosi uyarılar yaparken; Demokrat vekil Dennis Kucinich “Aynı zamanda hem içerde hem dışarda olamazsınız” tepkisini gösterdi. Irak Devlet Başkan Yardımcısı Tarık Haşimi, “Hukuk devletini kurabilmek için uluslararası camiaya ihtiyacımız var. ABD’nin sorumluluğu büyük” dedi. Başbakan Nuri Maliki ise güvenliği üstlenmeye hazır olduklarını belirtti.
Artık dikkatini Afganistan’a çeviren Obama’nın gözden çıkardığı söylenen Afgan Devlet Başkanı Hamid Karzai, ağustos için planlanan başkanlık seçiminin tarihini nisana çekti. Zira Karzai’nin görev süresi mayısta doluyor. Obama, “Afgan halkına uzun süre kalma niyetimiz olmadığını iletmeliyiz. Afganların işgalci gördükleri kuvvetleri reddetmelerine dair uzun bir tarihleri var. Stratejimizi gözden geçirirken bu tarihi göz ardı edemeyiz” dedi. (Dış Haberler)