Çekilme tamam, gözler fosforda

Çekilme tamam, gözler fosforda
Çekilme tamam, gözler fosforda

Gazze?de ulusal muhafızlar İsrail?in bıraktığı yıkımın başında nöbet tutuyor. FOTOĞRAF: AFP

İsrail geride en az 1314 ölü bırakan 22 günlük operasyondan sonra dün Obama'ya jest olarak Gazze'den tamamen çekildi. İsrail ordusunun fosfor bombası kullanımıyla ilgili soruşturma açtığı iddia ediliyor. UAEK İsrail'in Gazze'de uranyum kullanıp kullanmadığını araştıracak

KUDÜS - İsrail 1314 Filistinlinin ölümüne, 5 bin 320’sinin yaralanmasına yol açan 22 günlük Dökme Kurşun operasyonunu bitiren tek taraflı ateşkeslerin ardından Gazze Şeridi’nden tamamen çekildi. Askerlerini Gazze Şeridi’nin sınırlarına yığan ordu denizden yer yer top atışlarıyla varlığını hissettirirken İsrail’in bombardımanda fosfor ve uranyum kullanıp kullanmadığı araştırılıyor. 

Gazze’nin dışına konuşlandılar
İsrail ordusu, ABD Başkanı Barack Obama’ya ‘’jest’ niyetine çekilmeyi tamamladı. Ordu sözcüsü “Son asker Gazze Şeridi’nden bu sabah (dün) ayrıldı” deyip ekledi: “Ancak her- hangi bir olasılığa karşı ordu bölgede kalmayı sürderecek.” Savunma Bakanlığı ise “Askerler Gazze dışında yeniden konuşlandırılıyor” açıklaması yaptı. Filistinli görgü tanıkları çekilmeye karşın İsrail savaş gemilerinden ateş açıldığını aktarırken Hamas’ın sözcüsü Fevzi Berhum: “Çekilme yeterli değil, krizi çözmüyor. İnsanlarımızın barış ve güvenlik içinde yaşayabilmeleri için ablukanın tamamen kaldırılması ve geçişlerin açılamsını istiyoruz.” Hamas, bunun için bir hafta süre tanımıştı. Bütün bakanlık binaları yerle yeksan olmuşken, Hamas memurları da işbaşına çağırdı.
İsrail Başbakan Yardımcısı Haim Ramon “Amerikan politikasının özü değişmeyecek. Bu siyasetin iki temel ilkesi var; terörle mücadele ve iki devlet temelinde barışa ulaşmanın gerekliliği” dedi. Ama İsrail gazetesi Haaretz, Obama’nın başkanlık konuşmasındaki  “Sadece güç bizi korumaz, bu güç bize canımızın istediğini yapma hakkı vermez” sözlerine dikkat çekti. Gazete Obama’nın “Halkınız sizi yıktıklarınıza değil inşa ettiklerinizle değerlendirecek” sözünü de İsrail için uyarı aldı. Likudlu vekil Yuval Steinitz ise, 10 Şubat seçiminin favorisi Benyamin Netanyahu’nun seçilirse Obama ile iyi geçineceğini söyledi.
Öte yandan Obama’nın işbaşı yaptıktan sonra telefonla aradığı ilk yabancı lider Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas oldu. Abbas’ın sözcüsü Nebil Ebu Rudeyna, siyah başkanın “Bu benim bir yabancı lidere açtığım ilk telefon” dediğini aktarırken, “Barışın tesisi için her türlü çabayı sarf edeceğim sözü verdiğini” söyledi. ABD Başkanı, Abbas’ın ardından İsrail, Mısır ve Ürdün liderleriyle de görüştü.

Af örgütü: Savaş suçu işlendi
İsrail’in Gazze’yi yakıp yıkan silahlarıyla ilgili soruşturma baskısı da artıyor. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, Arap ülkelerin talebi üzerine İsrail’in zayıflatılmış uranyum içeren silahları kullanıp kullanmadığını araştıracak. Ancak bunun için üye ülkelerin kararı gerek. Zayıflatılmış uranyum tank ve zırhlı araçları delmek için silahlarda kullanılıyor. Gazze’de incelemelerde bulunan Af Örgütü, fosfor bombası nedeniyle İsrail’i ‘savaş suçu işlemekle’ itham ederken Haaretz, İsrail’in bu konuda iç soruşturma açtığınıyazdı. Gazeteye göre, Albay Şai Alkalai’nin başkanlığındaki komisyon yerleşim alanlarına 20 fosfor bombası atışını araştırıyor. Ordu sözcüsü bunu yalanladı. Gazete askeri kaynaklara dayanarak ordunun az ve yoğun fosforlu iki tip mermi kullandığını, derileri kavuran ikinci tipten 20 merminin Beyt Lahya’ya atıldığını belirtti.
Gazze’ye giden BM insani yardım yetkilisi John Holmes ise İsrail’e sadece insani yardımlar için değil inşaat malzemeleri için de sınırların açılmasını istedi. İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki ise direnişçi Hamas’ın silahlanma hakkını savunurken, “Her iktidar ve halkın kendini savunmak için silah edinmesi normal” diyerek ABD’nin İsrail’e sattığı silahları anımsattı. 

İsrail’den ‘Hamas hırsız’ iddiası
İsrail’in İstanbul Başkonsolosluğu ise savaş sırasında Hamas’ın uluslararası yardımlara el koyup sattığına ve ateşkes sonrası Fetihlileri işbirlikçi diye toplayıp işkence yaptığına dair iddiaları içeren İsrail medyası haberlerini dün Türk medyasına servis yaptı. Ayrıca İsrail’in vurduğu televizyon binasından militanların ateş ettiğini gösteren video linki verildi ancak Youtube’a erişim yasağı nedeniyle görüntüye ulaşılamadı. (Dış Haberler)