Çekya köylüsü ABD kalkanı istemedi

ABD yönetiminin, İran kaynaklı saldırılara karşı olduğu savıyla Polonya ve Çekya'ya füze savunma sistemi kurma planı, Rusya'yı kızdırıp Almanya'yı işkillendirmişken, köylülerden de veto yedi.

TROKAVEC/BERLİN - ABD yönetiminin, İran kaynaklı saldırılara karşı olduğu savıyla Polonya ve Çekya'ya füze savunma sistemi kurma planı, Rusya'yı kızdırıp Almanya'yı işkillendirmişken, köylülerden de veto yedi. Çekya'nın Trokavec köyü sakinleri, ABD'nin köyleri yakınındaki bir askeri üsse radar istasyonu kurma planına önceki gün düzenledikleri referandumda neredeyse oybirliğiyle 'Hayır' dedi. 90 nüfuslu köydeki referanduma 72 köylü katılırken, sadece bir kişi lehte oy verdi.
Belediye Başkanı Jan Neoral, sembolik oylamanın hükümete ders olmasını isteyip "Mesajımızı verdik. Köyümüzün radar istasyonunu istemiyoruz" diye konuştu. Neoral, civardaki köylerin de referandumlar yapacağını söylerken, köylüler kalkan yüzünden askeri hedef olup radyasyona maruz kalmaktan kaygılıydı. Radarın köylerine 2 km. mesafede olacağını anlatan çiftçi Milena Huskova, "Radarın bize, hayvanlarımıza ve doğaya kötü etkileri olacak" derken, Ladislav Straka, "ABD'ye garezimiz yok. Ruslar veya Japonlara da tepkimiz aynı olurdu" yorumu yaptı. Oylama, kalkana istekli merkez sağ koalisyonun, ulusal referandumu reddine tepki olarak düzenlendi.
'Silahlanma yarışı istemiyoruz'
Polonya'yı ziyaret eden Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, Başbakan Jaroslaw Kaczynski'yi uyardığı tahmin ediliyor. Daha önce kalkanı eleştirmiş olan Alman Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier de bugün ABD'li meslektaşı Condoleezza Rice'la buluşması öncesi Frankfurter Allgemeine'ye yazdığı makalede uyarılarını şöyle sıraladı: "Güvenlik, yeni bir güvensizlik ortamı yaratma pahasına sağlanmamalı. Avrupa'da yeni bir silahlanma yarışı istemiyoruz. Bu konudaki tartışmalar, Avrupa'yı bölmemeli. Hiç kimse de kısa vadeli planlar için bu konuda ayrılık yaratmaya çalışmamalı." (afp, aa)