Çekya'da hükümet düşünce, AB'yi aldı bir düşünce...

Çekya'da hükümet düşünce, AB'yi aldı bir düşünce...
Çekya'da hükümet düşünce, AB'yi aldı bir düşünce...

İstifa etmeye hazırlanan ancak tekrar hükümet kurma yetkisi isteyen Topolanek, Obama?yı karizması çizilmiş olarak ağırlayacak. FOTOĞRAF: REUTERS

AB?dönem başkanı Çekya'da hükümet düştü. AB'nin ekonomik krizden çıkma çabası, Lizbon anlaşmasını onay süreci ve ABD'nin füze kalkanı projesi zorda

PRAG - Çekya’da merkez sağcı azınlık hükümeti düşerken, bunun sınırlarını aşan geniş çaplı etkileri olacak. Zira Çekya AB dönem başkanlığını yürütüyor, yani dünyanın en büyük ticari blokunu ekonomik krizden çıkarma çabalarını koordine ediyor, AB Anayasası’na ikâme Lizbon Anlaşması’nı parlamentosundan geçirmeye çalışıyor ve Doğu Avrupa’ya füze kalkanı projesinin radarını topraklarına konuşlandırma pazarlığı yürütüyor. 
ABD Başkanı Barack Obama’nın Avrupa turu kapsamında Prag’a gelişine 10 gün kala Çek hükümetinin düşmesi sürpriz oldu. Sosyal demokrat-komünist muhalefetin krizle başedememekle suçladığı hükümet, artık kendisini destekleyen eski bir sosyal demokrat lider aleyhine program yayımlamaması için devlet televizyonuna baskı yapınca, dananın kuyruğu koptu. Önceki akşamki güvenoylamasında iktidarın dört vekilinin muhalefet safını tutmasıyla 200 vekilli parlamentoda hükümetin düşmesi için gerekli 101 vekil tutturuldu. Hükümet  dönem başkanlığının biteceği temmuza dek vekâleten göreve devam edebilir. Başbakan Mirek Topolanek bugün istifasını vermeye hazırlansa da, hükümet kurma görevinin yene kendine verilmesini istiyor. Ama Obama-Topolanek görüşmesinin cilası şimdiden karardı. Kalkanın hayata geçmesini isteyen başbakan, ret korkusuyla bu anlaşmayı parlamento gündeminden çekmişti. 

Klaus’ın yıldızı parlıyor
Ortada güçlü bir lider olmayınca meydan müzmin muhalif Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus’a kalacak. Topolanek’in Sivil Demokrat Partisi’nin kurucusu olsa da “Avrupa entegrasyonunun ateşli savunucusu kesildiniz” diye kızıp onursal liderlikten istifa eden Klaus’un Rusya ile arası iyi. Yeni hükümeti kimin kuracağı iki dudağına bakan Klaus, uluslararası politikayı da karıştırabilir. Topolanek dönem başkanlığının etkilenmeyeceği güvencesi vermeye çalışırken, Lizbon’a onayın güçleşmesine kesin gözüyle bakılıyor. Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Koucher, dönem başkanlığının da anlaşmanın onay sürecinin de zarar gördüğünü söyledi. 

‘ABD’nin cehennem yolu’
Öte yandan Topolanek, hükümetinin düşmesinin ertesinde kendi haline bakmadan AP’ye seslenirken Obama’ya yüklendi. ABD’nin ekonomik krizden kurtulmak için büyük teşvik paketleri kabul etmesi, bankaları kurtarması, yerli malı tercihini teşvik etmesini eleştirip “Bütün bu adımlar, kombinasyonlar cehenneme giden yol” diyen Çek lider, “Tarihten ders çıkarmalı. AB’nin en büyük başarısı bu yolu reddidir” dedi. (afp, ap)