Cephe korkusu katliam yaptırdı

Cephe korkusu katliam yaptırdı
Cephe korkusu katliam yaptırdı

Binbaşı Hasan?ın ortalığı birbirine kattığı Fort Hood üssünde tam bir şok havası yaşanıyor. FOTOĞRAFLAR: AP, AFP

ABD'nin Fort Hood askeri üssünde cepheye gönderilecek Müslüman kökenli bir binbaşı, etrafa ateş açarak 13 kişinin ölümüne sebep oldu. Yaralı ele geçen binbaşının çıldırdığı düşünülüyor

FORT HOOD - ABD’nin Teksas eyaletinde Irak ve Afganistan cephelerine askeri sevkiyatların yapıldığı Fort Hood üssünde ordunun Filistin asıllı psikiyatristi cinnet geçirerek katliam yaptı. Virginia’daki Arlington’da doğan ve Virginia Tech Üniversitesinde okuyan 39 yaşındaki Binbaşı Nidal Malik Hasan önceki akşam silahla etrafı tarayıp biri polis, 12’si asker 13 kişiyi öldürdü, 31 kişiyi yaraladı. Müslüman kimliğiyle alay edilmesinden mustarip binbaşının ay sonunda Irak ya da Afgan’a gönderileceğinden sorunlu olduğu söyleniyor.
Kudüs’ten göçmüş Filistinli anne ve babanın Washington’ında dünyaya getirdiği Hasan, 1942’de inşa edilmiş dünyanın en büyük askeri üssünü birbirine kattı. Göreve gidecek askerlerin son sağlık kontrolünden geçirildiği merkeze girmesi son anda önlenen Hasan tekbir getirerek etrafa ateş açarken, açılan karşı ateşle yaralanıp etkisiz kılındı. Gözaltına alınan Hasan’ın durumu istikrarlı.
Üs komutanı Korgeneral Bob Cone, FBI’ın altı ay önce Nidal Hasan imzasıyla internete atılan ve intihar saldırılarını haklı gören bir yazının binbaşıya ait olup olmadığını araştırdığını söylerken, ‘terörist olup olmadığı’ sorusuna “Bunu dışlayamıyorum ama deliller buna işaret etmiyor” yanıtını verdi. Hasan’ın kuzeni Nadir Hasan ise, temmuzda Fort Hood’a atanan binbaşının Irak’a gideceği için kabus yaşadığını ve ırkçı tacizlere maruz kaldığını anlatıp, “Savaşa gitmekten korkuyordu” dedi. 

Sıtma aşısının yan etkisi mi? 
Maryland’da imamlık yapan Feyzul Han ise, Hasan’ın cumaları düzenli camiye geldiğini belirtip “Dini sorular sorardı. Ama aşırılıkçı yanı yoktu” diye konuştu. Üsteki meslektaşı Albay Terry Lee ise Irak ve Afganistan’da işgalcilere direnilmesi gerektiği görüşünü gizlemediğini, Obama seçilince umutlansa da daha sonra hayalkırıklığı yaşadığını söyledi.
Hasan’ın savaşa giden askerlere yapılan sıtma aşısının yan etkisiyle çıldırmış olabileceği de iddia edildi. 2002 yazında Kuzey Caroline’da üç askerin eşlerini öldürmesinin ardından Vanity Fair’de çıkan yazıda, askerlere verilen Lariam’ın paranoya, psikoz, halisünasyon gibi yan etkileri olduğu öne sürülmüştü.
 Dün Beyaz Saray ve federal binalardaki ABD bayraklarının yarıya indirilmesini emreden Obama olayı ‘korkunç bir şiddet patlaması’ diye niteleyip “Ülke dışında cesur erkeklerimizi, kadınlarımızı kaybetmek zaten zor. Ama Amerikan topraklarındaki bir üste saldırıya uğramaları korkunç” dedi. Hasan’ın ailesinin ‘korkunç olaydan çok üzgün ve şokta olduğu’ kaydedildi. Nadir Hasan, “Ailemiz Amerika’yı seviyor. Ülkemizle iftihar ediyoruz” dedi. (afp)